Lživé zprávy českých mainstreamových médií; Koláž: Rudolf Hruboň

Lživé zprávy českých mainstreamových médií; Koláž: Rudolf Hruboň

Zahraniční

RUSKO mělo platit Tálibánu za zabíjení Američanů. Pentagon to popřel

Před několika dny zveřejnil americký deník The New York Times (NYT) článek, ve kterém tvrdil, že Rusko mělo údajně platit afghánskému radikálnímu hnutí Tálibán za zabíjení amerických a dalších západních vojáků. Americké ministerstvo obrany to nicméně popřelo.

Obvyklý scénář lží

Autor článku v NYT vykonstruoval historku o údajném afghánském zbohatlíkovi Rahmatullahovi Azizim, který se měl dostat k bohatství za ruské peníze (viz ZDE), když měl zprostředkovat předávání peněz Tálibům. Článek je postaven na klasickém schématu výpovědí závistivých sousedů, kteří mu neodpustili nové auto a dům. Dále autor zmiňuje údajné zprávy tajných služeb. Žádné konkrétní důkazy ale v článku uvedeny nejsou. Ani fotografie údajného afghánského zprostředkovatele ve službách Ruska. Jsou důvodné pochyby, zda tento člověk vůbec existuje.

Papouškující mainstream

Většina světových mainstreamových médií ochotně naskočila na další protiruský hoax, zvláště když s ním přišel “renomovaný” americký deník. Výjimkou nebyla ani česká média, která rozebírala údajnou kauzu ze všech stran. Zahrála dokonce na národní strunu, když uvedla, že peníze mohly být i za zabíjení českých vojáků, kterých v Afghánistánu několik zbytečně přišlo o život. Už to vypadalo na další rozjíždějící se protiruskou kauzu, na základě které se již chystaly nové sankce proti Moskvě.

Dementi Pentagonu

Přítrž nechutným lžím NYT udělalo překvapivě tento týden americké Ministerstvo obrany, když na základě dotazů senzacechtivých novinářů muselo popravdě přiznat, že žádné konkrétní důkazy k tvrzení NYT neexistují. Zatímco prvotnímu hoaxu se novináři mainstreamových médií věnovali i několikrát denně, tuto zprávu zveřejnili jen okrajově a nebo vůbec. Nová protiruská senzace se nekoná, ale všichni, kterým jde o vyhrocování vztahů Západu s Ruskem, již jistě připravují nové “zaručeně pravdivé” zprávy o tom, jak “zlé Rusko může za všechno zlé ve světě”.

Rudolf Hruboň