Šéfka centrální banky Ruska Elvira Nabiullinová; Foto: duma.gov.ru / Wikimedia Commons

Šéfka centrální banky Ruska Elvira Nabiullinová; Foto: duma.gov.ru / Wikimedia Commons

Zahraniční

RUSKO MÁ DOSTATEČNÉ REZERVY ve zlatě a jüanech

Rusko, i přes zmrazení části rezerv Centrální banky Ruské federace západními zeměmi, má stále dostatečné množství rezerv ve zlatě a jüanech. Uvádí to šéfka Centrální banky Elvira Nabiullinová ve výroční zprávě ruského finančního regulátora.

Budování a diverzifikace rezerv

Podle zprávy na konci roku 2021 činila aktiva Ruské centrální banky v cizích měnách a zlatě 612,9 miliardy dolarů, z toho 481,4 miliardy dolarů jsou devizová aktiva a 131,5 miliardy dolarů je zlato. „Ruská centrální banka od roku 2014 důsledně prosazuje politiku budování a diverzifikace devizových rezerv, aby měla ve skutečnosti dva bezpečnostní polštáře: pro případ materializace finančních rizik, kdy finanční trh potřebuje americké dolary a eura a v případě geopolitické krize, kdy může být omezen přístup Ruska k většině rezervních měn. A nyní, po zmrazení rezerv v jejich měnách západními zeměmi, má Rusko nadále dostatečné množství rezerv ve zlatě a jüanů,“ řekla Nabiullinová.

Politika na ochranu ruské ekonomiky

Podle Nabiullinové se ruská ekonomika bude moci vrátit na růstovou trajektorii. “V roce 2022 bude Ruská centrální banka provádět politiku ochrany ruské ekonomiky a finančního systému, příjmů a úspor občanů před přísnými sankcemi západních zemí, uplatňovat všechny potřebné nástroje k minimalizaci rizik pro finanční a cenovou stabilitu. Složitý proces přizpůsobení se novým podmínkám nevyhnutelně způsobí pokles HDP, ale ruská ekonomika se bude moci vrátit na růstovou trajektorii, rozvíjet výrobu, vytvářet nová pracovní místa a zvyšovat domácí investice,“ uvedla. Měnová politika by podle ní měla zajistit nejen cenovou stabilitu, ale také podpořit restrukturalizaci ekonomiky.

Zpracoval Rudolf Hruboň