Jan Hamáček a Andrej Babiš při tiskové konferenci; Foto: repro Novinky.cz

Jan Hamáček a Andrej Babiš při tiskové konferenci; Foto: repro Novinky.cz

Domácí

RUSKO má být údajně zapojeno do výbuchu ve Vrběticích. Bezpečnostní komunita pochybuje

Premiér Andrej Babiš (ANO) oznámil v sobotu večer na tiskové konferenci, že prý existuje důvodné podezření ze zapojení důstojníků ruské tajné služby GRU do výbuchů muničních skladů ve Vrběticích v roce 2014. V řadách bezpečnostní komunity se objevily pochyby.

Existuje důvodné podezření

„Byli jsme v pátek večer jednoznačně informováni o závažných skutečnostech týkajících se bezpečnosti naší země. Informovali jsme dnes prezidenta Zemana o tomto případu a o navrhovaném postupu a prezident nám vyjádřil absolutní podporu. Na základě jednoznačných důkazů získaných vyšetřováním našich bezpečnostních složek musím konstatovat, že existuje důvodné podezření o zapojení důstojníků ruské GRU, jednotky 291155 do výbuchu muničních skladů areálu Vrbětice v roce 2014,“ prohlásil Babiš na společné tiskové konferenci s Janem Hamáčkem.

Vyhoštění ruských diplomatů

„Česká republika musí reagovat. Jsme v podobné situaci, jako například Velká Británie při pokusu o otravu v Salisbury v roce 2018. (…) Jako ministr zahraničních věcí České republiky jsem se rozhodl vyhostit všechny pracovníky ruské ambasády v Praze, kteří byli našimi tajnými službami jasně identifikováni jako příslušníci ruských tajných služeb, tedy SVR a GRU,“ uvedl Hamáček, který následně dodal, že do 48 hodin musí opustit ČR 18 pracovníků ruské ambasády. Babiš ani Hamáček přitom zatím nepředložili veřejnosti jakékoliv důkazy pro svá tvrzení.

Bezpečnostní komunita má pochyby

V reakci na oznámení premiéra Babiše se ihned objevily pochybující hlasy z bezpečnostní komunity. Jde jednak o dobu, která uběhla od výbuchů. Zjistit něco tak závažného po více než 6 letech lze těžko nazvat “výbornou prací bezpečnostních složek”, jak uvedl ve svém prohlášení Babiš. Načasování akce do současné eskalující situace kolem Ruska spíše ukazuje na plánovanou provokaci ze strany západních a zejména amerických tajných služeb. Česko zatím stálo mimo aktuálních výpadů vůči Rusku a současně začalo být vstřícné k možnému nákupu vakcín Sputnik a účasti Ruska na dostavbě jaderné elektrárny Dukovany. To všechno mohly být důvody pro rozhodnutí zatáhnout Česko do kampaně proti Rusku.

Výbuchy ve Vrběticích

K výbuchům v muničních areálech ve Vrběticích došlo v říjnu a prosinci roku 2014. Sklad číslo 16 ve Vrběticích explodoval 16. října 2014, druhý sklad číslo 12 pak 3. prosince téhož roku. Při prvním výbuchu zemřeli dva lidé. Oba sklady si pronajímala ostravská firma Imex Group. Policie exploze vyšetřuje jako úmyslné obecné ohrožení. Munice uložená v dalších skladech byla z Vrbětic odvezena jinam. Sanace prostoru bývalého muničního skladu skončila loni v říjnu.

Zpracoval Rudolf Hruboň