Ruský prezident Vladimir Putin; Foto: Ruská prezidentská tisková a informační kancelář / Wikimedia Commons

Ruský prezident Vladimir Putin; Foto: Ruská prezidentská tisková a informační kancelář / Wikimedia Commons

Ekonomika

RUSKO JE OCHOTNÉ přispět k řešení potravinové krize, žádá ale uvolnění sankcí

Rusko je ochotné přispět k řešení potravinové krize způsobené válkou na Ukrajině, jako podmínku si ale klade uvolnění protiruských sankcí, které na něj Západ uvalil po zahájení speciální vojenské operace na Ukrajině.

Rusko chce řešit potravinovou krizi

Sdělil to ruský prezident Vladimir Putin italskému premiérovi Mariu Draghimu, s nímž ve čtvrtek telefonoval. Draghi následně uvedl, že při hovoru s ruským státníkem zaznamenal obecnou ochotu Putina najít řešení potravinové krize. O tématu bude ještě telefonicky jednat s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Telefonát s Putinem se podle italského premiéra konal na základě iniciativy Říma. „Cítil jsem, že je mou povinností převzít iniciativu kvůli vážnosti humanitární krize, která může zasáhnout nejchudší obyvatele planety,“ uvedl Draghi. Dodal, že mu Putin řekl, že za potravinovou krizi mohou protiruské sankce. Vladimir Putin zdůraznil, že je Ruská federace připravena významně přispět k překonání potravinového krizi skrze export obilí a hnojiva. To je podmíněno uvolněním politicky motivovaných sankcí Západu, uvedl Kreml v prohlášení.

Kyjev označil návrh Moskvy za “vydírání”

Kyjev Moskvu v souvislosti s požadavkem na zrušení sankcí obvinil z vydírání. Obává se i další podmínky Ruska, a to odminování ukrajinského pobřeží, což by umožnilo vytvoření koridoru pro plavbu obchodních lodí. Ukrajina by tím ale zároveň mohla otevřít cestu pro ruské síly, píše německá agentura DPA. Rusko poté, co na konci února zahájilo vojenskou operaci na Ukrajině, zablokovalo ukrajinské černomořské přístavy, a zemi tak export její pšenice znemožnilo. OSN v této souvislosti varuje před hladomorem v některých chudých zemích, Ukrajina totiž byla až do války jedním z největších vývozců obilí, kukuřice a slunečnicového oleje na světě. Ruská vojenská operace tyto dodávky zastavila a například v přístavních skladech v Oděse se nahromadily statisíce tun pšenice.

Zpracoval Rudolf Hruboň