Ilustrační foto: EAaron21 / Wikimedia Commons

Ilustrační foto: EAaron21 / Wikimedia Commons

Zahraniční

RUSKO INTENZIVNĚ ÚTOČÍ na všech frontách, přiznává Ukrajina

Ruská armáda zesiluje svou ofenzivu na Ukrajině, největší aktivitu vyvíjí na východě a severovýchodě země, přiznal dnes ukrajinský generální štáb. Ruské jednotky své síly soustředí zejména ve směru na Izjum a pokračují v ostřelování Charkova.

Rusové útočí ze země, ze vzduchu i od moře

Podle ukrajinského generálního štábu ruská armáda převelela vzdušné síly a na 500 jednotek techniky k Izjumu. Ve směru na Doněck ruské jednotky pokračují v ostřelování podél linie dotyku ve snaze obklíčit ukrajinské síly. Ruské ministerstvo obrany dnes oznámilo, že jeho střely zasáhly v noci na dnešek dva ukrajinské muniční sklady u obcí Barvinkove a Ivanivka. V Luhanské oblasti také ruské síly sestřelily ukrajinský bombardér Su-24, u Izjumu pak raketu typu Točka-U, napsala s odvoláním na mluvčího ruského ministerstva obrany Igora Konašenkova agentura TASS. V Černém moři se nyní nachází zhruba 20 plavidel ruského námořnictva včetně ponorek, uvedlo britské ministerstvo obrany na Twitteru.

Pomalejší, ale metodičtější postup

Rusové podnikají letecké a raketové útoky na vojenské cíle ve směru na Slobožanske a na Doněck. Podle amerického Institutu pro studium války (ISW) Rusko v ofenzivě na východě Ukrajiny postupuje pomaleji, ale metodičtěji. Je tomu tak alespoň na linii mezi městy Izjum a Rubižne, kde ruské oddíly postupují v bližší vzdálenosti od sebe, což jim umožňuje navzájem si poskytovat strategickou podporu. Pokračuje také ostřelování a bombardování druhého největšího ukrajinského města, Charkova na východě země, uvedlo ukrajinské velení.

Chersonská oblast přejde od května na rubl

Chersonská oblast na Ukrajině začne od 1. května jako svou měnu používat ruský rubl, řekl ruské agentuře RIA Novosti nový představitel regionu. Přechodné období bude trvat nanejvýš čtyři měsíce, pak zde ukrajinské hřivny přestanou platit. Od 1. května se přesouváme do rublové zóny, řekl Kirill Stremousov, místopředseda vojensko-civilní správy regionu. “Po přechodném období přejdeme na výhradní vypořádání v rublech,” dodal. Rusko chce podle Kyjeva v Chersonu uspořádat referendum o vzniku nové samostatné republiky po vzoru Doněcké lidové republiky a Luhanské lidové republiky.

Zpracoval Rudolf Hruboň