Dmitrij Peskov, mluvčí ruského prezidenta; Foto: Tisková služba prezidenta Ruska / Wikimedia Commons

Dmitrij Peskov, mluvčí ruského prezidenta; Foto: Tisková služba prezidenta Ruska / Wikimedia Commons

Zahraniční

RUSKO doufá ve vztazích s USA v to nejlepší, je ale připraveno na to nejhorší

Rusko doufá, že vztahy se Spojenými státy budou co nejlepší, ale je vždy připraveno na to nejhorší, uvedl tiskový tajemník prezidenta Ruské federace Dmitrij Peskov v komentáři k názoru odborníků na možnou novou „studenou válku“ mezi těmito zeměmi.

Podle Bidena je prý Putin “zabiják”

Tento týden americký prezident Joe Biden odpověděl na otázku médií, zda považuje svého ruského kolegu za „zabijáka“, že ano. Řekl také, že Putin se bude prý „zodpovídat“ za údajné zasahování do amerických voleb. Putin okomentoval Bidenova slova tak, že mu popřál pevné zdraví, vzpomněl si na dětskou říkanku „Kdo to říká, ten to je“, připomněl, že hodnotit ostatní lidi je jako dívat se do zrcadla, a navrhl uskutečnit rozhovor v pátek nebo v pondělí. V reakci na to Bílý dům uvedl, že Biden a Putin již spolu hovořili a že USA jsou prý v kontaktu s ruským vedením. Samotný Biden ve čtvrtek po svém vystoupení v Bílém domě odmítl odpovědět na otázku novináře, je-li ochoten k rozhovoru s Putinem.

Rusko si nadále přeje dobré vztahy

“Samozřejmě vždy doufáme v to nejlepší, ale vždy jsme připraveni na to nejhorší,“ odpověděl Dmitrij Peskov na otázku, jak se Kreml dívá na názor odborníků o možné nové „studené válce“ mezi těmito dvěma zeměmi. „A jak vidíte, pokud jde o Rusko, prezident jasně vyjádřil své přání, navzdory všemu, pokračovat ve vztazích mezi oběma zeměmi, protože je to v zájmu nejen našich dvou zemí, ale také v zájmu celého světa. Ale samozřejmě musíme brát v úvahu slova pana Bidena,“ dodal mluvčí Kremlu. Ruské ministerstvo zahraničních věcí již dříve uvedlo, že ruský velvyslanec ve Spojených státech Anatolij Antonov byl pozván do Moskvy ke konzultacím s cílem analyzovat, co dělat a kam v souvislosti se vztahy s USA směřovat (viz ZDE).

Zpracoval Rudolf Hruboň