Ilustrační foto: Mstyslav Černov / Wikimedia Commons

Ilustrační foto: Mstyslav Černov / Wikimedia Commons

Zahraniční

RUSKO DOBYLO strategické město Soledar

Rusko oznámilo, že se mu podařilo dobýt na Ukrajině strategicky významné město Soledar, které se nachází jen několik kilometrů severně od Bachmutu. Přes Soledar vede silnice a železnice, kterými kyjevský režim zásobuje svá vojska na východě Ukrajiny.

Strategický význam

Soledar je asi 10-tisícové město z ukrajinského pohledu na levém křídle fronty u Bachmutu a přímo na něj z jihovýchodu navazuje Rusy již dobyté město Bachmutske. Soledar sám o sobě není důležitý, ale vede za ním silnice do Bachmutu, která je jednou z klíčových zásobovacích tras. Informaci o dobytí Soledaru zveřejnilo ruské ministerstvo obrany i velitel wagnerovců Jevgenij Prigožin. Tento prostor je významný vzhledem k tomu, že tam jsou komunikace, které propojují celý region ze severu na jih a z východu na západ. Není nutné, aby Rusové celý Bachmut okamžitě obsadili, což si myslím, že by je stálo ještě hodně sil, z toho Soledaru mohou ovládat celou severní část bojiště,” řekl bývalý náčelník Generálního štábu Armády ČR Jiří Šedivý.

Stabilizace fronty

Rusko již před časem zastavilo ukrajinskou ofenzivu a stabilizovalo situaci na celé frontě. Nyní se snaží o opětovné převzetí iniciativy s konečným cílem dobytí celé Doněcké a Luhanské oblasti. Soledar je klíčem k dobytí dalšího významného ukrajinského města Bachmut, o který probíhají již delší čas tvrdé boje. Podle generála Šedivého zatím nejsou zprávy o tom, jak je na tom u Soledaru ukrajinská obrana: “Kdyby se prolomila třetí linie nebo ta zaujatá linie při ukrajinském odchodu, tak by se mohlo stát, že by se Rusům podařilo proniknout do hloubky Doněcké oblasti směrem ke Kramatorsku, tam by to byl pro Ukrajince problém. Rusové by pak nemuseli bojovat o Bachmut jako takový, stačilo by, aby jej obklíčili a odřízli ukrajinská vojska, která jej brání.”

Zpracoval Rudolf Hruboň