Krymský most; Foto: kremlin.ru, Wikimeda Commons

Krymský most; Foto: kremlin.ru, Wikimeda Commons

Zahraniční

RUSKO CHCE OPRAVIT Krymský most do konce tohoto roku

Hlavní práce na obnově Krymského mostu budou dokončeny do konce tohoto roku, řekl místopředseda ruské vlády Marat Khusnullin. Uvedla to agentura RIA Novosti (viz ZDE).

Mimořádné nasazení lidí i techniky

“Věříme, že do konce roku dokončíme hlavní práce na Krymském mostě. Byly nalezeny technologie pro demontáž stávajících zničených mostních podpěr. Mohu říci, že první podpěry nového mostu jsou již vyrobeny a byly odeslány na Krymský most,“ uvedl. Khusnullin upřesnil, že práce na obnově druhé větve železničního mostu pokračují a vlaky se po železnici pohybují bez omezení. Na opravách podle něj nyní pracuje 250 lidí a 30 jednotek techniky a do dvou týdnů se počet stavařů zvýší až na 500 lidí. Ruský vicepremiér také uvedl, že zahájení pohybu nákladní dopravy po Krymském mostě je plánováno do sobotního večera.

Teroristický útok na Krymský most

Ráno 8. října explodoval na mostě kamion, což vedlo k požáru palivových železničních nádrží a částečnému zřícení dvou automobilových rozpětí mostu. Podle posledních zpráv zemřeli při útoku čtyři lidé. Federální bezpečnostní služba FSB uvedla, že útok zorganizovalo Hlavní ředitelství rozvědky Ministerstva obrany Ukrajiny a osobně jeho šéf Kirill Budanov. V případu byli kromě pěti Rusů zadrženi další tři lidé – občané Ukrajiny a Arménie. Celkem podle informací vyšetřovacího výboru v materiálech figuruje 12 lidí. I když se Ukrajina oficiálně nedokázala k útoku přiznat, mnoho jejich představitelů teroristický útok oslavovalo.

Zpracoval Rudolf Hruboň