Ruský prezident Vladimir Putin a čínský prezident Si Ťin-pching; Foto: Kancelář ruského prezidenta

Ruský prezident Vladimir Putin a čínský prezident Si Ťin-pching; Foto: Kancelář ruského prezidenta

Zahraniční

RUSKO A ČÍNA uzavřely strategické partnerství proti USA

Rusko a Čína v pátek informovaly o uzavření strategického partnerství s cílem eliminovat globální nadvládu Spojených států. Stalo se tak po jednání prezidentů obou zemí Vladimira Putina a Si Ťin-pchinga v Pekingu.

Proti rozšiřování NATO

„Přátelství mezi Ruskem a Čínou nemá žádná omezení, neexistují žádné ‚zakázané‘ oblasti spolupráce,“ uvedli následně lídři ve společném prohlášení. Obě země se přihlásily k „hlubokému strategickému partnerství“, jejich nová spolupráce je nad jakoukoli vojenskou nebo politickou aliancí z dob studené války. V dokumentu uvádějí, že jsou proti jakémukoliv dalšímu rozšiřování NATO. Čína a Rusko si dále slíbily, že se budou navzájem podporovat v hájení svých klíčových zájmů a že prohloubí své strategické vztahy. Podporu si obě země vyjádřily ve sporech, které mají s USA a dalšími západními zeměmi.

Smlouva o dodávkách plynu

Vladimir Putin v pátek oznámil, že Moskva připravila dohodu o zvýšení dodávek plynu Číně o deset miliard metrů krychlových ročně. Podle Putina na posílení dodávek do Číny pracují ruští energetici. V roce 2021 Čína z Ruska odebrala na 16,5 miliardy metrů krychlových plynu. Rusko a Čína chtějí rovněž zvýšit objem vzájemného obchodu a oba prezidenti jednali o prohloubení spolupráce v rozvoji technologií a vojenském průmyslu. Peking a Moskva vyzvaly k většímu používání národních měn v mezinárodním obchodu kvůli nejistotě, která panuje kolem amerického dolaru. Obě země také odmítají zásahy do fungování a správy internetu ze zahraničí.

Zpracoval Rudolf Hruboň