Balení ruské vakcíny Sputnik V; Foto: Mos.ru

Balení ruské vakcíny Sputnik V; Foto: Mos.ru

Zahraniční

RUSKÁ VAKCÍNA Sputnik V chrání před všemi známými mutacemi koronaviru

Ruská vakcína Sputnik V chrání před všemi známými mutacemi nového koronaviru, prohlásil ředitel Ústavu Nikolaje Gamaleji Alexandr Gincburg. Promluvil také přesněji o indické mutaci.

Ochrana před agresivními mutacemi

„Protilátky, které dostanete v důsledku použití Sputniku V, chrání před všemi na dnešní den známými mutacemi, počínaje britskou, konče mutací delta, indickou mutací,“ řekl Gincburg v přímém přenosu televizního kanálu Rossia 1. Ředitel Ústavu Nikolaje Gamaleji, který vyvinul vakcínu Sputnik V, uvedl podrobnosti o indické mutaci. Tak je agresivnější než původní nemoc z Wu-chanu. „Mutace snižuje čas přechodu mezi lehkou symptomatikou a těžkou formou průběhu nemoci. Díky tomu klesá čas na vytvoření vlastních protilátek,“ dodal Gincburg.

Ředitel Ústavu Nikolaje Gamaleji Alexandr Gincburg; Foto: Ruská prezidentská kancelář / Wikimedia Commons

Indická mutace již v Rusku převažuje

Na začátku léta v Rusku vzrostla nemocnost na COVID-19. Včera bylo jen v Moskvě odhaleno 9120 nových případů nemoci. U 90 % hospitalizovaných byla odhalena mutace delta, která byla v březnu odhalena v Indii. Tato nová varianta nemoci je podle dosavadních výzkumů více agresivní. V Rusku mezitím probíhá ve všech regionech aktivní vakcinace obyvatelstva. Dostupná pro obyvatele Ruska je nejen vakcína Sputnik V, ale i vakcína EpiVakKorona, kterou vyvinulo centrum Vektor státní organizace Rospotrebnadzor. Další dostupnou vakcínou je KoviVak, která byla vyvinuta Centrem Čumakova při Ruské akademii věd. Čtvrtou dostupnou vakcínou je Sputnik Light.

Sputnik V na Slovensku

Prvním slovenským poslancem, který se nechal naočkovat Sputnikem V, se stal György Gyimesi. Gyimesi si zvolil ruskou vakcínu hned od začátku, protože věří, že je tato vakcína proti COVIDu-19 efektivní. Někdejší premiér SR a nynější ministr financí Igor Matovič spolu s Gyimesim bojovali za to, aby se Sputnik V začal používat i na Slovensku, podle něj by proto bylo logickým završením tohoto procesu, kdyby se i bývalý slovenský premiér nechal očkovat právě Sputnikem. „Vnímám to tak, že když chceme být konzistentní v tom, co říkáme a v tom, co děláme, tak bychom měli vydržet až do konce. To znamená, že když jsme bojovali za Sputnik V, tak by se jím i měl dát naočkovat,“ dodal Gyimesi.

Zpracoval Rudolf Hruboň