Ilustrační foto: Ruské ministerstvo obrany / Oleg Veršinin

Ilustrační foto: Ruské ministerstvo obrany / Oleg Veršinin

Zahraniční

RUSKÁ OFENZIVA POKRAČUJE: Obsazeno bylo dalších 42 ukrajinských vesnic

Po obsazení Mariupolu pokračují ruské jednotky v rychlé ofenzivě, když ve čtvrtek obsadily 42 obcí v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny. Ukrajinský režim tvrdí, že “dočasně,” ale jejich vojenské síly jsou po debaklu u Mariupolu nyní evidentně v defenzivě.

V Mariupolu se brání už jen neonacisté z Azova

Rusové mají pod kontrolou většinu Mariupolu, v části města však jejich útokům dál kladou odpor ukrajinské síly, tvrdí ukrajinský vůdce Zelenskyj. Podle agentury Reuters tak reagoval na oznámení Moskvy, že klíčové jihoukrajinské přístavní město padlo do ruských rukou. Zbývající ukrajinští obránci se uchýlili do místních oceláren Azovstal. Jedná se převážně o jednotky nechvalně známého neonacistického praporu Azov známého svým brutálním zacházením se svými odpůrci a vojenskými zajatci. Tito hrdlořezi nemají co ztratit, neboť pokud se dostanou do rukou ruských vojáků, budou postaveni před ruský soud za válečné zločiny, kterých se dopouštěli v uplynulých letech na obyvatelích Donbasu.

Ukrajinci se utěšují nadějí na zvrat války

Vedení kyjevského režimu reaguje na zprávy o postupující ruské ofenzivě s tím, že veškerá dobytá území “mohou být dobyta brzy zpět”. Nicméně se ukazuje, že decimovaná a demotivovaná ukrajinská armáda není už schopna výraznějšího odporu ani za použití nejmodernějších západních zbraní, které jsou jim hromadně dodávány z USA a dalších zemí NATO. Ukrajinští vojáci s nimi často neumí zacházet a než je to zahraniční instruktoři naučí, může být celé území Donbasu pod ruskou kontrolou. Ukrajinské ozbrojené síly se nyní nacházejí evidentně v defenzivě a jsou zdrcené po tom, co Ukrajina ztratila Mariupol jako významný symbol odporu proti Rusku.

Zpracoval Rudolf Hruboň