Francouzský prezident Emmanuel Macron; Foto: Repro YouTube

Francouzský prezident Emmanuel Macron; Foto: Repro YouTube

Zahraniční

ROZTRŽKA MEZI SPOJENCI: Francie odvolala velvyslance v USA a Austrálii

Francie odvolala své velvyslance v USA a Austrálii poté, co Spojené státy uzavřely pakt o jaderných ponorkách s Austrálií a Velkou Británií, na základě čehož Austrálie zrušila smlouvu na dodávku ponorek s Francií. Uvádí to list The New York Times (viz ZDE).

Odvolání nařídil prezident Macron

Odvolání velvyslanců měl nařídit osobně francouzský prezident Emmanuel Macron, uvedl podle amerického listu The New York Times francouzský ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian. „Toto mimořádné rozhodnutí je odůvodněno výjimečnou závažností oznámení, jež 15. září učinily Spojené státy a Austrálie,“ prohlásil Le Drian. Odvolání vysoce postavených diplomatů je závažný krok, k němuž se státy obvykle uchylují v případě nepřátelských vztahů s druhou zemí. Podle Le Driana jde o „nepřijatelné jednání mezi spojenci a partnery, jehož důsledky mají vliv na samotné pojetí našich spojenectví, našich partnerství a důležitosti Indo-Pacifiku“.

Zbrojní kontrakt za 40 miliard dolarů

Pro Francii dohoda znamená krach kontraktu z roku 2016 na výrobu ponorek francouzskou firmou Naval Group pro Austrálii v hodnotě 40 miliard amerických dolarů (viz ZDE). Australský premiér Scott Morrison v pátek přiznal, že pakt s USA a Británií „poškodil australsko-francouzské vztahy“. Francie uvedla, že rozhodnutí Austrálie odstoupit od dohody odporuje duchu vzájemné spolupráce. Doplňuje přitom, že tento krok pouze posílí potřebu Evropy dosáhnout strategické autonomie. „Neexistuje žádný jiný spolehlivý způsob, jak hájit naše zájmy a hodnoty po celém světě, včetně oblasti Indo-Pacifiku,“ píše se ve francouzském prohlášení.

Zpracoval Rudolf Hruboň