Markéta Pekarová Adamová, Petr Fiala a Martin Jurečka jako komiksoví hrdinové; Foto: profil ODS na sociální síti

Markéta Pekarová Adamová, Petr Fiala a Martin Jurečka jako komiksoví hrdinové; Foto: profil ODS na sociální síti

Domácí

ROZPORY: V trojkoalici to vře, pražská ODS nechce Pekarovou

Vznikající trojkoalice ODS, TOP 09 a lidovců musí řešit první vážnou rozepři. Pražské ODS se totiž nelíbí, že by kandidátku do sněmovních voleb v hlavním městě měla vést šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Uvádí se to v článku na serveru Novinky (viz ZDE).

ODS pustí Prahu za odvolání Hřiba

Předseda pražské ODS Tomáš Portlík má za zlé celostátnímu vedení ODS, že přene­chalo TOP 09 první místo na kandidátce ve volební baště občanských demokratů. Podle Portlíka jsou ochotni Adamovou jako lídra skousnout, pokud jim ale TOP 09 pomůže sesadit v Praze pirátského primátora Zdeňka Hřiba. To ale TOP09, která je v Praze s Piráty v koalici, nechce udělat. Adamová k tomu dodala, že mají sice s Hřibem coby primátorem údajně potíž už od začátku společného vládnutí, ale jsou proti jeho odvolání, protože v Praze prý neexistuje jiná přijatelná koalice, která by prosadila nového primátora.

Šéfka TOP 09: ODS má v Praze cejch

V Praze vládnou Piráti společně s hnutím Praha sobě a koalicí Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a Lidovci). V opozici je ODS a ANO. Pokud by se zastupitelé z TOP 09 spojili s ODS, získali by v 65členném zastupitelstvu pouze 23 hlasů. Koalice s ANO podle Pekarové pro TOP 09 nepřipadá v úvahu a ostatní strany prý nechtějí o koalici s ODS ani slyšet. „Pražská ODS má stále cejch, kvůli kterému nemá koaliční potenciál, a teď svůj vlastní problém, že s nimi nikdo nechce vládnout, hází na nás,“ dodala Pekarová. Portlík věří, že se nakonec dohodnou a nebudou jako pražská ODS muset hlasovat proti celostátní koalici.

Zpracoval Rudolf Hruboň