Francouzský filozof Alain Finkielkraut; Foto: Jérémy Barande / Wikimedia Commons

Francouzský filozof Alain Finkielkraut; Foto: Jérémy Barande / Wikimedia Commons

Společnost

ROZHOVOR: Francie je kvůli nezvládnuté migraci v ohrožení

Deníku Echo24 poskytl rozhovor významný francouzský filozof Alain Finkielkraut. Ve své knize popisuje, jak se Francie rozplývá pod tlakem nezvládnuté migrace a integrace přistěhovalců. Jak nikdy nebyla schopna své hodnoty a kulturu obhájit (viz ZDE).

Macron je neštěstím

“U Macrona je riziko, že se proto, aby si udržel popularitu, bude podvolovat zájmům muslimských přistěhovalců a bude jim ustupovat. On chce být s každým zadobře a myslí si, že je schopný každého získat na svou stranu. Proto mluvím o neštěstí. Problémy se nebudou řešit, budou se zametat pod koberec. Jejich řešení bude nepopulární nejen u muslimských komunit, ale i u značné části médií, která za každou snahou politiků o zpřísnění pravidel pro integraci do tradiční francouzské kultury vidí islamofobii a rasismus. Své si v tomhle s médii užil Nicolas Sarkozy,” uvedl v úvodu rozhovoru Finkielkraut.

Země v civilizační krizi

“Francouzský model evropské civilizace je v těžkém ohrožení. Francie se postupně transformuje do post národní multikulturní společnosti. Myslím, že tato transformace nepřináší nic dobrého. A většina Francouzů si to uvědomuje. Vidí, jak jim před očima mizí domov, a oni tomu musí jen přihlížet. Liberální elity včetně médií nám to přitom prezentují jako model budoucnosti. Jako něco, co je buď fatálně neodvratné, nebo dokonce nadějné a žádoucí. Že tradiční Francie je něco, co je překonané, a tohle je budoucnost. Když to ve veřejné debatě kritizujete, hned dostanete nálepku islamofoba, rasisty, někoho, kdo posouvá zemi k občanské válce a vyvolává nenávist,” pokračoval francouzský filozof.

Francie se mění

“V zemi stoupá nedůvěra. Společnost se rozpadá. Mizí soudržnost, smysl pro společenství. Francie se čím dál víc rozděluje do paralelních společností. Nejvíce ohrožená je tím nižší střední vrstva, která dlouhodobě bývala základem francouzské společnosti. Teď se cítí jako vyhnanec ve své vlastní zemi. Už dlouho se vystěhovává z pařížských předměstí na venkov. V některých z těch předměstí, která bývala jejich domovem, se stala menšinou. Pravidla už tam diktuje jiná, muslimská kultura. Dřív bývala ve Francii běžná smíšená manželství. Svazků přistěhovalců a jejich potomků a původních Francouzů stále ubývá. Řada muslimů se reislamizuje. Přibývá rodin, kde matky žádné šátky nenosily, ale dcery je nosit začaly,” uzavírá svůj chmurný popis současné francouzské společnosti filozof Alain Finkielkraut.

Zpracoval Rudolf Hruboň