Miroslav Kalousek, Andrej Babiš; Foto: David Sedlecký, Martin Strachoň / Wikimedia Commons

Miroslav Kalousek, Andrej Babiš; Foto: David Sedlecký, Martin Strachoň / Wikimedia Commons

Domácí

ROZHODNUTÍ SOUDU: Babiš se nemusí omlouvat Kalouskovi

Premiér Andrej Babiš (ANO) se podle středečního rozsudku Okresního soudu Praha-západ nemusí omlouvat Miroslavu Kalouskovi (TOP09) za své výroky o tom, že Kalousek v minulosti “rozkrádal ministerstvo obrany a zabil lidi přes padáky.”

Půda parlamentu zaručuje svobodu slova

Soud původně Kalouskově žalobě vyhověl a nařídil Babišovi se za jeho slova omluvit, rozhodnutí ale letos v únoru zrušil Krajský soud v Praze a vrátil případ k dalšímu projednání. Okresní soud byl tak vázán právním názorem odvolacího soudu. S ohledem na závazný právní názor musí soud konstatovat, že se žalovaný dopustil výroků na půdě parlamentu, která zaručuje maximální možnou míru svobody projevu,“ uvedla soudkyně Simona Kačerová. Podle ní šlo o tzv. hybridní výroky, které v sobě kombinují skutkový i hodnotící prvek. Kalousek navíc vůči Babišovi rovněž používá expresivní výroky, čím Babiše do určité míry vyprovokoval. Navíc jako bývalý politik je Kalousek povinen snášet vyšší míru kritiky.

Kalousek si trvá na svém

„Je nutné zohlednit to, že ty výroky byly vyřčeny v politické debatě, byl k nim prokázán reálný základ a jednalo se o ostrou výměnu názorů v Poslanecké sněmovně,“ komentoval rozhodnutí soudu Babišův advokát Jiří Urbánek. Kalousek zažaloval Babiše kvůli jeho výrokům na svou adresu v roce 2018 ve Sněmovně během jednání o vyslovení důvěry vládě. Kalousek tehdy Babišovi vytkl, že se prý „bojí lidí s jinými názory, kňourá, fňuká, křivě přísahá na zdraví svých dětí, podvádí a kňučí“. Na to Babiš reagoval když upozornil, že Kalousek v minulosti “rozkrádal ministerstvo obrany a zabil lidi přes padáky. Nadto Kalouska Babiš označil za „ožralu“ a „zloděje zlodějského“. Za tím si premiér stále stojí a omluvit se Kalouskovi odmítá.

Zpracoval Rudolf Hruboň