Zdeněk Hřib, Jakub Michálek, Ivan Bartoš a Olga Richterová z Pirátské strany; Foto: Aktron / Wikimedia Commons

Zdeněk Hřib, Jakub Michálek, Ivan Bartoš a Olga Richterová z Pirátské strany; Foto: Aktron / Wikimedia Commons

Domácí

ROK PIRÁTŮ V PRAZE: Zvýšení daní, zdražení vodného a stočného i svozu odpadu

Pražská koalice pod vedením Pirátů za necelý rok své vlády zdražila, co mohla. Zatím naposledy se zastupitelé shodli na tom, že navýší koeficient na výpočet daně z nemovitosti, takže některé části si od nového roku budou účtovat až dvojnásobek částky.

Zvýšení daně z nemovitostí

Nejčerstvější zásah do peněženek obyvatelé Prahy mohli pocítit v minulém týdnu, kdy zastupitelé z klubů Pirátů, Prahy Sobě a STAN hlasovali pro navýšení koeficientu pro výpočet dani z nemovitosti z hodnoty 1 na 5. To znamená, že jednotlivé městské části si pak samy určí, o kolik se příští rok zvedne daň všem majitelům bytů a domů. Pokud některá část rozhodne o maximální navýšení, tak se daně zvednou až dvojnásobně. Náměstek primátora Hřiba Pavel Vyhnánek argumentoval tím, že drtivá většina městských částí sama chtěla, aby se koeficient navýšil.

Zdražení vodného a stočného

Obyvatelům pražské metropole však znepříjemní dosavadní situaci i fakt, že se chystá zdražení vodného a stočného. To od roku 2000 zdražilo trojnásobně, kdy letos Pražané platí 89,66 korun za metr krychlový. Na příští rok se počítá s navýšením o čtyři procenta. Změnu schválili radní s tím, že je nutné v příštích čtyřech letech investovat do pražských vodovodů a kanalizací přes 16 miliard korun a po roce 2024 dalších 11 miliard.

Hrozí zdražení svozu odpadu

Radní ze Spojených sil pro Prahu Petr Hlubuček prosazuje navýšení ceny za svoz odpadu o 30 procent. Nápad je v rámci opatření ohledně tzv. “klimatického závazku města.” V případě rodinného domu by s odvozem 120 litrové popelnice jednou týdně znamenalo, že se cena navýší z 2232 korun ročně na 2904 korun. Opatření má prý donutit Pražany, aby více třídili odpad. „Občan, který bude zodpovědně třídit, nic navíc nezaplatí,“ tvrdí Hlubuček. Zdarma prý totiž bude svoz odpadu z modrých a žlutých popelnic (tak jako ve většině míst v republice), hnědé s bioodpadem se podle Hlubučka nadále platit budou, zlevní ale prý o polovinu.

Rudolf Hruboň