Bývalý frontman skupiny Pink Floyd Roger Waters; Foto: Jethro / Wikimedia Commons

Bývalý frontman skupiny Pink Floyd Roger Waters; Foto: Jethro / Wikimedia Commons

Kultura

ROGER WATERS: Ve Venezuele není diktatura a Bransonův „humanitární koncert“ je fraška

Legendární hudebník Roger Waters označil dobročinný koncert na podporu Venezuely, který pořádá miliardář Richard Branson, za podvod. Hudebníky, kteří se ho hodlají zúčastnit, varoval před katastrofickými následky násilných změn režimů.

Venezuela Aid Live

„Koncert nemá nic společného s potřebami venezuelského lidu, nemá nic společného s demokracií, nemá nic společného se svobodou a nemá nic společného s humanitární pomocí,” prohlásil Waters na videu, které zveřejnil v úterý (viz ZDE). Americký miliardář a majitel korporace Virgin, Richard Branson, hodlá v pátek uspořádat dobročinný koncert Venezuela Aid Live v kolumbijském městě Cúcuta na hranicích s Venezuelou. Doufá, že se mu podaří vybrat 100 milionů dolarů na nákup potravin a léků pro venezuelské obyvatele.

Ve Venezuele není diktatura

Waters zpochybnil převládající narativ západních médiích o tom, že se venezuelští občané stali oběťmi krize, kterou způsobil socialismus. „V zemi není občanská válka, chaos, vraždění, zjevná diktatura, masové zatýkání opozice nebo potlačování svobody tisku,” řekl hudebník s odkazem na své přátele, kteří tam žijí. Podle něj se Branson podílí na americké propagandě. Na toto prohlášení již reagoval miliardářův tiskový mluvčí, podle kterého americká vláda nemá údajně s akcí nic společného a koncert nepředstavuje politické stanovisko.

Snaha o svržení legální vlády

Ve Venezuele nadále pokračuje politická krize. Spojené státy podporují předsedu parlamentu Juana Guaidóa, který se prohlásil za prozatímního prezidenta země. Armáda však nadále zůstává loajální stávající hlavě státu, Nicolásovi Madurovi. Americký prezident Donald Trump varoval venezuelské důstojníky, že pokud nepodpoří Guaidóa, tak o všechno přijdou.

Má být Venezuela dalším Irákem, Sýrií nebo Libyí?

V této souvislosti Waters ukončil svou řeč výzvou ke svému příteli, hudebníkovi Peteru Gabrielovi, aby nepodporoval americkou politiku, jejímž cílem je další změna režimu: „Opravdu chceme proměnit Venezuelu na další Irák, Sýrii nebo Libyi? Já to nechci a nechce to ani venezuelský lid.”

Rudolf Hruboň