Repro: YouTube

Repro: YouTube

Domácí

SKANDÁL: Rittig se setkal s Nwelatim. Ovládají ODS stále kmotři?

Senátor za ODS a primátor Mladé Boleslavi Raduan Nwelati seděl s kontroverzním českým lobbistou Ivo Rittigem u jednoho stolu ve středu v pražské restauraci Asian Temple. Podle článku iDNES.cz (viz ZDE) spolu byli téměř hodinu. Politik uvedl, že měl schůzku s tenistou Radkem Štěpánkem a Rittigova přítomnost byla údajně zcela náhodná.

Náhoda?

Podle očitých svědků Nwelati na obědě s Rittigem seděl sám téměř 40 minut. Teprve poté se k nim přidal tenista Radek Štěpánek společně s dalším člověkem. Nwelati ale setkání popsal jinak: „Setkal jsem se s tenistou Radkem Štěpánkem. A následně tam přišel pan Rittig, který šel okolo a se Štěpánkem se znal. A tak si k našemu stolu přisedl”. Skutečnost, že na fotografiích jsou zachyceni oba dva muži bez Štěpánka, odbyl poznámkou, že v tu chvíli byl prý bývalý tenisový profesionál zřejmě na toaletě.

Představitelé ODS se distancují

Nwelatiho kolegové se k jeho schůzce s Rittigem, jenž je považován za jednoho z „kmotrů“ středočeské ODS, nechtějí příliš vyjadřovat. Hodnotit setkání svého člena s kontroverzním lobbistou nechtějí ani představitelé vedení ODS. „Na detaily tohoto setkání se musíte zeptat pana Nwelatiho. Já se s panem Rittigem neznám, nikdy jsem ho neviděl a vím o něm jen z médií. Nevím, kdo se s kým kde potká, ale vím, že na politiku ODS pod mým vedením to nebude mít žádný vliv,“ tvrdí předseda občanských demokratů Petr Fiala.

Kdo je Ivo Rittig?

Pražský podnikatel a lobbista, který je považován za jednoho z “kmotrů” středočeské ODS. Je spojován s řadou podezřelých zakázek. Nadační fond proti korupci Rittiga obvinil, že na jeho účty přicházely desítky milionů korun za provize z pražského Dopravního podniku. Jeho jméno se často objevuje také v souvislosti se zásahem policie v červnu 2013 na Úřadu vlády. Čelí řadě soudních obvinění, mimo jiné za podezření z tunelování firmy Oleo Chemical.

Zdroj: Wikipedia.org

Rudolf Hruboň