Foto: Česká pošta

Foto: Česká pošta

Domácí

REVIZE HISTORIE?: Vychází známka s kolaborantským prezidentem Háchou

Jak dnes oznámila Česká pošta, vydává k 80. výročí zvolení kontroverzního Emila Háchy prezidentem Česko-Slovenské republiky pamětní známku.

Prezidentem druhé republiky

Emil Hácha byl původně vzděláním právník a po vzniku Československa v roce 1918 se stal členem Nejvyššího správního soudu, který od roku 1925 vedl. Po abdikaci Edvarda Beneše v důsledku mnichovské dohody a po přijetí ústavního zákona o autonomii Slovenska a Podkarpatské Rusi přijal Hácha 30. listopadu 1938 funkci prezidenta Česko-Slovenské republiky.

Kolaborace s nacisty

14. března 1939 byl pozván do Berlína na jednání se špičkami Německé říše, na kterém za příslib setrvání v úřadu souhlasil se vznikem protektorátu Čechy a Morava. Svým souhlasem tak de facto protektorát legalizoval a byl tak spoluzodpovědný za veškeré zločiny nacistů na území Čech a Moravy v době války.

Hácha v Berlíně 15. března 1939; Foto: Wikimedia Commons

Rozklad osobnosti

V rozhlasovém projevu ze dne 30. května 1942 Hácha ostře odsoudil jak atentát na Reinharda Heydricha, tak i činnost Benešovy exilové vlády. V době, kdy nacisté vypálili Lidice a Ležáky přijal Hácha osobní dar Adolfa Hitlera – luxusní automobil Mercedes.

Hácha se 9. června 1942 setkává v Berlíně s Hitlerem na pohřbu Reinharda Heydricha; Foto: Wikimedia Commons

Smrt v zatracení

Háchovo zdraví se vlivem pokračující arteriosklerózy rychle zhoršovalo, proto přestal být pro nacisty zajímavý. Hácha ztratil nejen důvěru domácího odboje a londýnské exilové vlády, ale i okupantů a jejich přisluhovačů. 13. května 1945 byl Emil Hácha na příkaz Václava Noska zatčen na lánském zámku a dopraven do vězeňské nemocnice na Pankráci, kde 27. června 1945 zemřel.

Zdroj: Wikipedia.org

-rh-