Ilustrační foto: Lynn Betts, USDA Natural Resources Conservation Service / Wikimedia Commons

Ilustrační foto: Lynn Betts, USDA Natural Resources Conservation Service / Wikimedia Commons

Zahraniční

REUTERS: Zelenskyj chce vyměnit ukrajinské zajatce za hnojivo

Ukrajinský prezident Vladimir Zelenskyj umožní Rusku obnovit vývoz čpavku přes jeho zemi, a zmírnit tak globální nedostatek hnojiv, pouze pokud Moskva propustí ukrajinské válečné zajatce, řekl v pátek agentuře Reuters (viz ZDE).

Lidé a čpavek nejsou totéž

„Jsem proti dodávání čpavku z Ruské federace přes naše území. Udělal bych to pouze výměnou za naše vězně,“ řekl Zelenskyj listu. “To je to, co jsem nabídl OSN.” Kreml nabídku rychle odmítl. „Jsou lidé a čpavek totéž?,” odpověděl mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov, jak informovala tisková agentura TASS. Zatímco Zelenskyj tvrdil, že Ukrajina během své nedávné protiofenzívy v Charkově vzala do zajetí stovky ruských vojáků, na druhou stranu přiznal, že Rusko drží více ukrajinských válečných zajatců.

Návrh OSN Rusku

OSN navrhla ruskému výrobci hnojiv Uralchem, aby pumpoval čpavkový plyn potrubím k ukrajinské hranici, kde by jej mohl koupit Trammo, obchodník s komoditami se sídlem v USA. Ropovod dokáže přečerpat až 2,5 milionu tun čpavku ročně z Povolží do přístavu Južnyj u Černého moře. Přístav je ale od začátku ruské vojenské ofenzívy v únoru uzavřen. Amoniak je životně důležitou složkou dusičnanového hnojiva a jeho nedostatek může zhoršit celosvětovou potravinovou krizi, kterou konflikt na Ukrajině již prohloubil.

Výroba hnojiv je v krizi

Až 70 % evropských závodů na výrobu amoniaku v posledních měsících omezilo nebo zastavilo výrobu kvůli rekordně vysokým cenám energie, uvádí ruský průmysl výroby hnojiv. Rusko, Ukrajina a Turecko podepsaly v červenci dohodu zprostředkovanou OSN o obnovení vývozu obilí z ukrajinských černomořských přístavů, aby se zmírnil jejich nedostatek. Zástupce Ruska v OSN Vasilij Něbenzja však nedávno obvinil západní sankce ze zdržování dodávek obilí i hnojiv.

Zpracoval Rudolf Hruboň