Zajatý bojovník Islámského státu; Foto: Ahmad Shamlo Fard / Wikimedia Commons

Zajatý bojovník Islámského státu; Foto: Ahmad Shamlo Fard / Wikimedia Commons

Zahraniční

REUTERS: Turecko začalo s deportacemi bojovníků IS do Evropy

Turecko v pondělí deportovalo prvního zajatého bojovníka teroristické organizace Islámský stát (IS) s americkým občanstvím. S odkazem na vyjádření tureckých úřadů to napsala agentura Reuters (viz ZDE).

Většinu z 2,5 tisíce džihádistů pošlou Turci do EU

V příštích dnech pak Ankara plánuje vyhostit dalších 21 lidí, informují světové agentury. Celkem se na deportaci připravuje 2,5 tisíce džihádistů, většina má zamířit do EU. Evropské země se k převzetí svých občanů, kteří se v minulých letech zapojili do bojů po boku IS, stavějí velmi neochotně. Jednak je pokládají za bezpečnostní hrozbu, obávají se ale také, že by proti nim při soudních procesech domácí justice jen těžko zajišťovala důkazy. Přebírání islamistů je také značně nepopulární u tamní veřejnosti.

Turecko řeší svůj problém s teroristy z IS

Turecko minulý měsíc zahájilo vojenskou operaci na severovýchodě Sýrie proti kurdským milicím YPG. Při ní turečtí vojáci zadrželi některé uprchlé radikály z IS, kteří byli do té doby drženi v táborech a věznicích na syrském území. Většinu těchto zařízení, v nichž se nacházelo na 11 tisíc islamistů, střežili právě syrští Kurdové. V některých případech se ale naplnily obavy, že se radikálové dostanou na svobodu ve zmatku, který vyvolala turecká ofenziva. Turecko kritizuje státy Západu za to, že nechtějí přijímat zpět svoje občany, kteří odešli bojovat do Sýrie či Iráku do řad IS.

Rudolf Hruboň