Moderní ruský raketový komplex S-400; Foto: UMNICK / Wikimedia Commons

Moderní ruský raketový komplex S-400; Foto: UMNICK / Wikimedia Commons

Zahraniční

REUTERS: Turecko nevyloučilo nákup amerických raket Patriot. Musí se ale vyrovnat ruským zbraním

Na nadcházejícím zasedání Valného shromáždění OSN hodlá turecký prezident Recep Tayyip Erdogan projednat s Donaldem Trumpem možný nákup protiletadlových raketových komplexů Patriot. Prohlásil to v interview pro agenturu Reuters (viz ZDE).

Nákup S-400 nebrání koupi Patriotů

Donald Trump a turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se sejdou v září, aby projednali možný prodej amerických raketových komplexů Patriot, píše Reuters. Prezident Turecka v interview podotkl, že nakoupené komplexy S-400 od Ruska nebrání Turecku v tom, aby si koupilo také Patrioty, raketový komplex však nesmí mít horší charakteristiky, než ruská zbraň. Erdogan agentuře oznámil, že jeho blízké vztahy s Trumpem mohou snížit napětí vzniklé poté, co v červenci dostal spojenec NATO ruský systém PVO S-400. Americké úřady se obávají, že této zbraně může být použito pro získání informace o stíhačce F-35, kterou chtělo Turecko koupit. Nákup těchto letounů, stejně jako i komplexů Patriot, se proto neuskutečnil.

Postih Turecka ze strany USA za nákup ruských zbraní

Erdogan sdělil, že projednal nákup amerických protiletadlových raketových komplexů v telefonickém rozhovoru s Trumpem před čtrnácti dny a vrátí se k tomuto tématu na schůzce v průběhu zasedání Valného shromáždění OSN, které bude zahájeno příští týden. „Řekl jsem: není důležité, kolik… S-400 nakoupíme, můžeme od vás koupit také jistý počet Patriotů,“ citují noviny interview tureckého prezidenta. „Podotkl jsem ale, že musíme vidět charakteristiky, které musí být alespoň srovnatelné s S-400“. Turecko dříve odmítlo nákup komplexů Patriot kvůli tomu, že Washington nezařadil do dohody o předání choulostivých technologií rakety.

Jak připomínají noviny, po nákupu S-400 ukončila Trumpova administrativa účast Turecka v programu vývoje stíhaček F-35, podle něhož mohla Ankara nakoupit přinejmenším 100 těchto letounů. Washington se také zamyslel nad zavedením sankcí v rámci zákona „O odporu nepřátelům Ameriky pomocí sankcí“, aby potrestal partnery USA, kteří si kupují ruské zbraně. Podle slov zástupce ministra zahraničí USA pro vojensko-politické otázky R. Clarka Coopera uvažuje administrativa stále ještě o podobných opatřeních pro Turecko. Erdogan vyjádřil zároveň jistotu v tom, že obě země se budou moci vyvarovat „chyby“ dalších sankcí a poukázal na „jinou formu důvěry“ mezi ním a Trumpem. „Myslím si, že taková země, jako jsou USA, už nebude chtít uškodit svému spojenci Turecku. To není moudré,“ uvádí Erdoganova slova Reuters.

Rudolf Hruboň