Ilustrační foto: Legi-SGS

Ilustrační foto: Legi-SGS

Zahraniční

REUTERS: Slovinsko postaví další hraniční plot, aby omezilo příliv migrantů

Slovinsko začalo na své jižní hranici s Chorvatskem stavět další úsek plotu, který má zabránit rostoucímu počtu migrantů v ilegálním vstupu do země. Uvedla to ve svém článku agentura Reuters (viz ZDE).

Počet nelegálních imigrantů vzrostl o 56%

Slovinská policie za prvních sedm měsíců letošního roku zaregistrovala 7415 migrantů, což je o 56 procent více než ve stejném období loňského roku. Většina migrantů pochází z Pákistánu, Alžírska, Afghánistánu, Maroka a Bangladéše. Jen zlomek z nich žádá o azyl ve Slovinsku, většina pokračuje do sousední Itálie a Rakouska. Podle Reuters to svědčí o tom, že více běženců se snaží přes Balkán dostat do bohatých západních států.

První plot před čtyřmi lety

Slovinská vláda minulý měsíc uzavřela smlouvu na stavbu dalšího plotu na hranici s Chorvatskem v délce 40 kilometrů. Po dokončení této části dosáhne celková délka plotu 219 kilometrů, tedy pokryje skoro třetinu slovinských hranic s Chorvatskem. Slovinsko poprvé začalo stavět plot na svých hranicích během uprchlické krize v roce 2015, kdy během šesti měsíců zemí prošlo na půl milionu migrantů. Nový úsek plotu je vysoký asi 2,5 metru a je postaven na březích řeky Kolpy, která protéká mezi Slovinskem a Chorvatskem.

Rudolf Hruboň