Ilustrační foto: governortomwolf / Wikimedia Commons

Ilustrační foto: governortomwolf / Wikimedia Commons

Zahraniční

REUTERS: Ruská vakcína proti koronaviru je bez vedlejších účinků

Při dosavadním testování ruské vakcíny Sputnik V se u pacientů zatím neprojevily žádné závažné vedlejší účinky. Jen zhruba 15 procent lidí mělo mírnou reakci. Uvedl Alexandr Gintsburg, ředitel Gamalejova institutu, který očkovací látku vyvinul. Uvádí se to v článku agentury Reuters (viz ZDE).

Rychlost zavedení

Současně uvedl, že jeho ústav už koncem října zveřejní první výsledky klinického testování preparátu na tisících dobrovolníků. Rychlost zavedení vakcíny do praxe je v nynější situaci nutná, protože lidé umírají jako ve válce“, dodal ředitel, jenž popřel, že by jeho institut dělal při vývoji preparátu nějaké „zkratky“. „V žádném případě,“ uvedl Gintsburg a ujistil, že při testování Sputniku V jsou dodržovány všechny bezpečnostní požadavky.

Ve veřejném zájmu

„Měli jsme na výběr: buď dát lidem možnost se chránit, nebo je nechat hrát s touto smrtelnou infekcí ruletu,“ hájil Gintsburg uspíšený termín oficiální registrace vakcíny. Třetí, závěrečnou fázi testování Sputniku V spustilo Rusko 9. září a po 21. říjnu institut zveřejní první výsledky. Podle Gintsburga je to ve veřejném zájmu, protože tyto poznatky naznačí trend a celkový výsledek. V úterý Rusko oznámilo 8232 nových případů infekce a 160 úmrtí za uplynulých 24 hodin.

Zpracoval Rudolf Hruboň