Předseda strany Švédští demokraté Jimmie Akesson; Foto: News Oresund / Wikimedia Commons

Předseda strany Švédští demokraté Jimmie Akesson; Foto: News Oresund / Wikimedia Commons

Zahraniční

REUTERS: Protiimigrační Švédští demokraté mají největší podporu v zemi

Protiimigrační strana Švédští demokraté předstihla v nejnovějším průzkumu veřejného mínění sociální demokraty a stala se poprvé v historii nejpopulárnějším politickým uskupením ve Švédsku. V pátek o tom informovala agentura Reuters (viz ZDE).

Zvyšující se kriminalita

Kdyby se v současné době konaly ve Švédsku volby, získali by Švédští demokraté 24,2 procenta hlasů, vyplývá z průzkumu institutu Demoskop, jehož výsledky zveřejnil list Aftonbladet. Sociální demokraté by skončili druzí s 22,2 procenta. Švédská sociálnědemokratická dělnická strana, která tvoří vládu společně se stranou Zelených, čelila v posledních měsících kritice, že se jí nedaří vypořádat se s vlnou zločinnosti spojené s aktivitou kriminálních gangů. V loňských volbách si Švédští demokraté připsali 17,5 procenta hlasů a umístili se třetí za sociálními demokraty (28,3 procenta) a Umírněnou koaliční stranou (19,8 procenta).

Problém integrace imigrantů

Kromě razantních protiimigračních opatření požadují Švédští demokraté také například referendum o pokračování švédského členství v Evropské unii. V roce 2015 požádalo v 9,5-milionovém Švédsku o azyl 163 tisíc lidí, což byl z hlediska Evropy největší počet v poměru na jednoho obyvatele. Vláda sociálnědemokratického premiéra Stefana Löfvena po roce 2015 výrazně zpřísnila azylové podmínky, čímž proud běženců mířících do země zpomalila. Švédsko ale nyní čelí problému integrace migrantů, kteří žijí na chudých předměstích pověstných válkami mezi gangy, zapalováním aut maskovanými mladými výtržníky a další zločinností.

Rudolf Hruboň