Ilustrační foto: Pixabay.com

Ilustrační foto: Pixabay.com

Ekonomika

REUTERS: Plynovod Nord Stream 1 obnoví dodávky plynu podle plánu

Rusko obnoví dodávky zemního plynu do EU prostřednictvím plynovodu Nord Stream 1 podle plánu ve čtvrtek, jakmile budou dokončeny práce na roční údržbě, uvedla v úterý agentura Reuters s odvoláním na své zdroje (viz ZDE).

Pravidelná údržba

Plynovod, klíčový přepravce ruského plynu do Německa, byl minulý týden kvůli údržbě odstaven a mnozí v EU se obávali, že tok nebude obnoven. Dříve v úterý Wall Street Journal uvedl, že Evropská komise neočekává, že by se ropovod mohl znovu spustit k cílovému datu 21. července. Minulý měsíc Gazprom snížil dodávky plynu o 60 % s tím, že v provozu na normální kapacitu brání vrácení plynové turbíny, která byla na opravě v Kanadě. Turbína je od té doby údajně na cestě do Ruska. Podle agentury Reuters se proto tok plynu obnoví na úrovni před odstávkou, tedy na méně než plnou kapacitu přibližně 160 milionů metrů krychlových (milionů kubických metrů) denně. Nord Stream 1, který vede na dně Baltského moře do Německa, je v centru pozornosti poté, co Rusko 24. února vyslalo vojáky na Ukrajinu v rámci speciální vojenské operace.

Spolehlivý dodavatel

Západ obvinil Rusko, největšího světového vývozce plynu a druhého největšího dodavatele ropy, z využívání svých energetických dodávek jako nástroje nátlaku. Rusko obvinění vyvrátilo a prohlásilo, že je spolehlivým dodavatelem energie. V dopise ze 14. července však Gazprom uvedl, že zpětně deklaruje vyšší moc u dodávek od 14. června, což je právní doložka, která znamená, že nemůže zaručit dodávky plynu kvůli výjimečným okolnostem. Noviny Kommersant v pondělí s odvoláním na lidi obeznámené se situací uvedly, že Kanada poslala turbínu potřebnou pro Nord Stream 1 do Německa letadlem až 17. července po dokončení oprav. Siemens Energy to odmítla komentovat. Jeden ze zdrojů v úterý agentuře Reuters řekl, že turbínu kvůli zpoždění jejího vrácení pravděpodobně nebude možno znovu instalovat do 21. července.

Zpracoval Rudolf Hruboň