Ilustrační foto: pixabay.com

Ilustrační foto: pixabay.com

Zahraniční

REUTERS: Pentagon chce obsadit ropná pole v Sýrii

Spojené státy jsou odhodlány posílit své vojenské postavení v Sýrii „o další vojenské prostředky“. S odvoláním na prohlášení nejmenovaného představitele Pentagonu o tom informovala agentura Reuters (viz ZDE).

Američané utekli před Erdoganem, ale ropu si chtějí ohlídat

Podle Reuters jde o jasné znamení, že Spojené státy nejenže ukončily plány na úplné stažení svých jednotek ze Sýrie, ale naopak uvažují o vyslání nových vojenských kapacit, které by posílily zbytky americké armády, které v zemi dosud zůstávají. Podle amerického časopisu Newsweek, který se rovněž odvolává na zdroj na americkém ministerstvu obrany, musí s tímto plánem nejprve vyslovit souhlas Bílý dům. Pentagon chce údajně posílit “obranu ropných vrtů” o 30 tanků Abrams a další vojáky. Televize Fox News uvedla, že posily mají být vyčleněny z jednotek, které již nyní na Blízkém východě působí. Američané se přitom jen před dvěma týdny urychleně stáhli ze severu Sýrie, aby umožnili Turecku invazi do této oblasti. Americká vojska jsou na rozdíl např. od Rusů v zemi nelegálně, bez svolení syrské vlády.

Rusko pomocí Asadovi a Kurdům posílilo svůj vliv v oblasti

V pátek do Sýrie dorazilo zhruba tři sta dalších příslušníků ruské vojenské policie, kteří mají pomáhat zajistit stažení oddílů syrských kurdských milic YPG od hranic s Tureckem. V prohlášení ruských ozbrojených sil se píše, že se jedná o špičkově vycvičený vojenský personál z Čečenska, který má s podobnými operacemi zkušenosti. Na ruskou leteckou základnu Hmímím v Sýrii také přibylo více než dvacet obrněných vozů Tigr a Tajfun, které budou ruští vojenští policisté při akci používat, dodala ruská armáda v komuniké. Ruští vojenští policisté začali hlídkovat na severu Sýrie ve středu. Podle ruské armády bude jejich úkolem zajišťovat bezpečnost obyvatelstva, udržovat právo a pořádek, hlídat určené oblasti a pomoci stáhnout kurdské jednotky YPG a jejich zbraně 30 kilometrů od syrsko-turecké hranice.

Rudolf Hruboň