Sídlo firmy Huawei v Shenzhenu, Čína; Foto: Brücke-Osteuropa / Wikimedia Commons

Sídlo firmy Huawei v Shenzhenu, Čína; Foto: Brücke-Osteuropa / Wikimedia Commons

Ekonomika

REUTERS: Huawei začal vyrábět základnové stanice pro sítě 5G bez amerických součástek

Čínská společnost Huawei začala vyrábět základnové stanice pro mobilní sítě páté generace (5G) bez amerických součástek. Předpověděla rovněž, že v příštím roce celkovou produkci základnových stanic pro 5G více než zdvojnásobí, protože tuto technologii zavádí čím dál více zemí. Uvádí se to v článku agentury Reuters (viz ZDE).

Jde to i bez USA

Zakladatel a ředitel podniku Žen Čeng-fej uvedl, že příští měsíc Huawei spustí hromadnou produkci základnových stanic pro 5G bez amerických komponentů, jejíž počáteční objem bude 5000 kusů měsíčně.V srpnu a září jsme to testovali a od října zahájíme hromadnou výrobu, prohlásil. Huawei předpokládá, že v příštím roce vyrobí celkem 1,5 milionu základnových stanic pro 5G ve srovnání s předpokládanou letošní produkcí 600 000 kusů. Tyto údaje zahrnují základnové stanice s americkými součástkami i bez nich.

Obchodní válka

Spojené státy firmu Huawei kvůli podezření ze špionáže pro čínskou vládu vyloučily z budování mobilních sítí nové generace a stejný postup vyžadují i od svých spojenců. V polovině května pak Washington zařadil Huawei na černou listinu, což znamená, že americké podniky potřebují zvláštní povolení, pokud chtějí této čínské firmě dodávat své produkty. Pro svá tvrzení nepředložily USA dosud žádné důkazy. Huawei obvinění ze špionáže odmítá a podniká kroky k minimalizaci negativních dopadů amerických opatření. Žen Čeng-fej uvedl, že firma by ráda nadále používala americké součástky, pokud by to bylo možné.

Rudolf Hruboň