Ilustrační foto: pixabay.com

Ilustrační foto: pixabay.com

Ekonomika

REUTERS: Apple sníží výrobu iPhonů o 10%

Společnost Apple, která minulý týden snížila čtvrtletní prodejní předpověď, snížila plánovanou výrobu svých tří nových modelů iPhone o zhruba 10 procent na první čtvrtletí tohoto roku. Uvádí se to v článku agentury Reuters (viz ZDE).

Apple v problémech

Apple vstoupil do nového roku s problémy z minulosti – jeho nové modely se neprodávají tak úspěšně, jak se očekávalo, a čínští zákazníci bojkotují iPhony kvůli obchodní válce se Spojenými státy, což vedlo ke snížení kapitalizace a poklesu ceny akcií společnosti na burze. Navíc bylo oznámeno, že Apple plánuje snížit produkci všech modelů iPhone – ve srovnání s rokem 2018 se prognóza zhoršila o 10 milionů smartphonů.

Analytici: ceny jsou příliš vysoké

Mnoho analytiků se domnívá, že ceny iPhonů jsou příliš vysoké, s čímž souhlasí zákazníci v Číně – v poslední době upřednostňují domácí značky, které jsou mnohem levnější, ale jsou téměř stejně dobré jako iPhony, nebo je dokonce již překonávají. Z tohoto důvodu od Apple odchází čím dále tím více zákazníků, kteří odmítají platit stále se zvyšující ceny nových modelů.

Zaostávající inovace

Pokud dříve průměrný uživatel iPhonu koupil nový model po dvou letech používání, pak podle údajů z loňského roku se toto období prodloužilo téměř na tři roky. Důvodem jsou malé inovace u nových modelů. Předtím byla každá prezentace společnosti Apple podobná technologické revoluci, ale nyní se stále více podobá podobným událostem konkurentů a nezpůsobuje tak velké nadšení u zákazníků.

-rh-