Ilustrační foto: Wikimedia Commons

Ilustrační foto: Wikimedia Commons

Zahraniční

REUTERS: Agentura Fitch hrozí USA snížením ratingu

Mezinárodní ratingová agentura Fitch včera varovala, že by mohla snížit rating Spojených států, který je na nejvyšší úrovni AAA, pokud bude nadále přerušeno financování federálních úřadů a pokud se bude stále zvyšovat strop státního dluhu USA. Uvádí to ve svém článku agentura Reuters (viz ZDE).

Federální úřady jsou bez peněz

Od 22. prosince byla práce federální institucí částečně pozastavena kvůli nedostatku rozpočtových prostředků. To bylo způsobeno skutečností, že se republikáni a demokraté v Kongresu nemohou shodnout na parametrech státního rozpočtu na tento rok, v němž Trump a republikáni v konečném důsledku chtějí zahrnout náklady na výstavbu zdi na hranicích s Mexikem. Asi čtvrtina vládních agentur a úřadů, včetně Ministerstva financí, Ministerstva obchodu a Ministerstva vnitřní bezpečnosti, zůstala bez finančních prostředků.

Dosažení úvěrového stropu

Podle platných zákonů může vláda USA bez schváleného rozpočtu neomezeně zvyšovat federální úvěry až do 1. března 2019. Poté bude dosaženo tzv. stropu veřejného dluhu, který neumožní půjčování nad úroveň dluhu, která byla k tomuto datu dosažena. Po finanční a hospodářské krizi v letech 2007-2008 musely USA několikrát zvýšit strop dluhu a pokaždé ohledně toho propukají politické boje mezi demokraty a republikány.

-rh-