Kontroverzní reportérka Sabina Slonková; Foto: repro Česká televize

Kontroverzní reportérka Sabina Slonková; Foto: repro Česká televize

Domácí

Reportéři Seznamu tvrdí, že dostali od Babiše ml. e-mail, jehož autenticitu NELZE OVĚŘIT

Reportéři televize Seznam pokračují ve stupňování kampaně proti předsedovi vlády Andreji Babišovi. Naposledy dnes informovali, že údajně obdrželi od Andreje Babiše ml. e-mail (viz ZDE), u kterého si ale nelze nijak ověřit jeho pravost. Příznačné pro současnou mediální kampaň je také to, že další mainstreamová média tuto informaci nekriticky přejímají.

Novinářský hyenismus

Od pondělí, kdy vypukla nová fáze kampaně ohledně kauzy Čapí hnízdo, se již vyjádřilo několik mediálních odborníků k neetičnosti způsobu, jakým Sabina Slonková a její kolega Jiří Kubík pořídili záznam rozhovoru se synem Andreje Babiše, např.:

Aktuálně.cz: Reportáž je eticky sporná, říká sociolog médií Václav Štětka (viz ZDE)

iRozhlas.cz: Měl jsem z toho pocit manipulace, říká náměstek ústavu duševního zdraví k reportáži o Babišovu synovi (viz ZDE)

Andrej Babiš ml. byl natáčen bez jeho vědomí, v evidentně ne dobrém psychickém stavu a byly mu kladeny sugestivní a návodné otázky.

Pro Seznam je to kšeft

Autoři reportáže i televize Seznam se samozřejmě brání nařčení z neetického jednání a zdůvodňují údajnou oprávněnost postupu tzv. veřejným zájmem. Prohlásila to mluvčí společnosti Seznam.cz, která pořad umístila na svůj web, Aneta Kapuciánová (viz ZDE). Ta však dodala další zajímavé informace ukazující, oč jde této televizi hlavně – o zvýšení sledovanosti serveru Seznam, který žije z reklamy:

Za první den mělo video s novým dílem Zvláštního vyšetřování více než 740 tisíc zhlédnutí. Zájem o něj způsobil, že se v pondělí a v úterý datový tok na webu Seznamu proti předchozímu týdnu ztrojnásobil. Datový tok se po zveřejnění pořadu zvýšil až na 90 Gbit/s, což je o 200 procent více, než je průměr.

Kdo je Sabina Slonková

Sabina Slonková je kontroverzní česká novinářka, která pracovala dlouhou dobu pro deník MF Dnes. V roce 2000 byla obviněna v kauze Olovo kvůli tomu, že odmítla policii sdělit, od koho se spolu s kolegou Jiřím Kubíkem dozvěděla o pamfletu proti političce ČSSD Petře Buzkové. Od trestního stíhání ji zachránila až milost tehdejšího prezidenta Václava Havla.

V únoru 2009 jí soud uložil pokutu 20 000 korun za „ochranu svého zdroje“ v kauze tajné schůzky z ledna 2008 mezi kancléřem prezidenta Jiřím Weiglem a někdejším Zemanovým poradcem Miroslavem Šloufem v hotelu Savoy ohledně volby prezidenta. Od roku 2014 provozuje Slonková portál Neovlivní.cz a od roku 2016 pracuje navíc pro portál Seznamzprávy.cz. V posledních letech se Slonková soustředila téměř výhradně na kampaň proti Andreji Babišovi.

Zdroj: Wikipedia.org

Rudolf Hruboň