Reportéři bez hranic (RSF) podali stížnost k Mezinárodnímu trestnímu soudu (ICC) kvůli izraelskému bombardování budov v Pásmu Gazy, v nichž měly kanceláře různá média. Informovala o tom agentura AP, jejíž kancelář sídlila v domě vybombardovaném v sobotu.
Podezření na válečné zločiny
RSF žádá, aby ICC vyšetřil, zda tyto nálety nebyly válečnými zločiny. Podle RSF byly v za poslední týden v Pásmu Gazy zničeny kanceláře 23 zahraničních či místních médií. Tato mezinárodní nevládní organizace ve stížnosti k ICC uvedla, že izraelská armáda „záměrné cílí na mediální organizace a záměrně ničí jejich vybavení”. Tyto útoky podle RSF „snižují, či ničí, kapacitu médií informovat veřejnost”. Izraelské letectvo v sobotu bombardovalo výškový dům v Pásmu Gazy, v němž byly kanceláře americké agentury AP a katarské televize Al-Džazíra. Izraelská armáda uvedla, že na budovu cílila proto, že ji prý využívalo i vojenské zpravodajské křídlo radikálního hnutí Hamás. Podle Asociace zahraničních novinářů (FPA) ale Izrael nepředložil důkazy, že by budovu skutečně využíval Hamás.
Týden agrese v pásmu Gazy
Vzájemné ostřelování Izraele a Pásma Gazy trvá už týden, během něhož se také v řadě izraelských měst střetávají radikální skupiny Arabů a Židů. Tato eskalace izraelsko-palestinského konfliktu je nejhorší od roku 2014 a vyžádala si zatím na dvě stě obětí. ICC letos v březnu oznámil, že bude vyšetřovat, zda se na palestinských územích staly válečné zločiny. Žádost podala před několika lety palestinská strana, předmětem vyšetřování mohou být činy Izraelců na okupovaném Západním břehu Jordánu a v Pásmu Gazy, ale i palestinských radikálů útočících na Izrael. Palestinská autonomie se k ICC připojila v roce 2015, Izrael ale ICC neuznává.
Zpracoval Rudolf Hruboň