Zvuková zbraň LRAD; Foto: Repro YouTube / AOL

Zvuková zbraň LRAD; Foto: Repro YouTube / AOL

Zahraniční

ŘEKOVÉ nasazují proti ilegálním migrantům SONICKÁ DĚLA

Řecko, které je ustavičně pod náporem tisíců migrantů, údajně přikročilo k neobvyklému kroku a nasazuje u hranic s Tureckem sonické kanony. Uvádí se to v článku britského listu Daily Mail (viz ZDE).

Mají potlačit příval imigrantů do země

Zbraně, využívající akustické vlny a jinak určené k potlačení nepokojů, mají potlačit masivní příval ilegálních migrantů do země. Děla jsou údajně rozmístěna u řeky Evros poblíž města Alexandrupoli na severovýchodě země na tureckých hranicích. Zařízení LRAD (Long Range Acoustic Device) jsou schopná vystřelovat mimořádně silné zvukové vlny, které jsou pro lidské tělo bolestivé a omračující. Jejich výhodou je, že nejsou smrtící. Mohou však způsobit trvalé poškození sluchu, jsou proto vnímána jako kontroverzní. Využívají se například na letištích k plašení ptáků a jiné zvěře.

Slouží na souši i na moři

Sloužit mají jak proti příchozím po souši, tak těm, kteří se pokusí na území Řecka vylodit. V oblasti navíc operují posílené hraniční hlídky, podpořené čtyřmi drony, patnácti termálními kamerami, desítkou obrněných vozidel a pěticí člunů. Turecko původně souhlasilo, bude bránit vnikání migrantů do Evropy po dohodě s Evropskou unií v roce 2016. V únoru tohoto roku ale prohlásilo, že se střežením hranic končí, protože už údajně nemůže vlně imigrantů odolávat. To vyvolalo nový nápor nově příchozích do Řecka. V březnu proto země v okolí řeky Evros postavila ploty s ostnatým drátem.

Zpracoval Rudolf Hruboň