Ilustrační foto: SteelCityHobbies

Ilustrační foto: SteelCityHobbies

Ekonomika

REGULACE EU mohou způsobit kolaps automobilového průmyslu zemí V4

Automobilky zemí Visegrádské čtyřky vyzvaly EU k odložení některých regulatorních požadavků, které letos vstoupily nebo vstoupí v platnost, alespoň o půl roku nebo o rok. Důvodem je dopad koronavirové epidemie na odvětví. Oznámila to agentura ČTK (viz ZDE).

Uspěchané ekologické regulace

Jednou z nejdůležitějších součástí řešení dopadů pandemie je podle automobilek analýza dopadů pandemie na schopnost výrobců naplnit regulatorní požadavky. “V případě emisí CO2 pro osobní vozy je stejně jako v ostatních případech nutné především provést analýzu dopadů na trhy a ekonomiky a následně učinit kroky, které by zabránily ještě většímu prohloubení současné krize a jejího vlivu na evropský průmysl,” uvedli zástupci automobilového průmyslu ve výzvě.

O práci může přijít až 650 tisíc lidí

Evropský automobilový průmysl představuje sedm procent HDP Evropské unie a zaměstnává přímo i nepřímo na 13,8 milionu lidí. Důsledky pandemie koronaviru jsou dramatické, výrazné omezení provozu výrobních závodů mělo dopad až na 1,1 milionu zaměstnanců v Evropě. V zemích V4 zaměstnávají firmy autoprůmyslu přímo 650.000 lidí a vytváří stejný počet navázaných pracovních míst. Produkce ze zemí střední Evropy představuje téměř pětinu celkové výroby vozidel v EU.

Rudolf Hruboň