Ilustrační foto: Pixabay.com

Ilustrační foto: Pixabay.com

Domácí

REFORMY NOVÉ VLÁDY: Lidé si připlatí za lepší kloub či zuby

Nová vláda plánuje opět zavést tzv. “nadstandardy”, což má znamenat poskytování různě kvalitní zdravotní péče na základě toho, zda si pacient bude ochoten připlatit či ne. Lidé si tak budou muset připlatit například za lepší zuby nebo kyčelní kloub.

Pro pacienty přínos?

Plánovanou změnu zákona vysvětluje Bohuslav Svoboda (ODS) na příkladu výměny kyčelního kloubu. „Běžná náhrada stačí na to, abyste chodil a normálně fungoval. Ale existuje i kvalitnější varianta, se kterou se dá i sportovat. A my chceme, aby pojišťovna hradila sumu za normální kloub a rozdíl v ­ceně za ten, se kterým se třeba dá hrát i fotbal, by mohl doplatit pacient,“ tvrdí Svoboda.

Protiústavní nadstandardy

Podobně by zákon postihl také pacienty u zubaře, kteří chtějí kvalitnější plombu či korunku. S nadstandardy ve zdravotnictví mají už pacienti v Česku zkušenost, i když poměrně krátkou. Poprvé je zavedl ministr Leoš Heger (TOP 09) ve vládě Petra Nečase (ODS). Lidé si tehdy připláceli například na kvalitnější měkké čočky či lehčí sádru. Vydržely však jen rok a půl, v roce 2013 reformu zrušil Ústavní soud.

Opozice je proti

Zástupci opozice případné otevření otázky standardů a nadstandardů rovnou odmítají. Alespoň v nejbližší době. Každý občan, který je plátcem zdravotního pojištění, musí dostat nejlepší možnou péči v­ daném místě a v daném čase,“ říká například předseda SPD Tomio Okamura. Poslanec hnutí ANO a lékař David Kasal, člen zdravotního výboru Sněmovny, diskusi o nadstandardech ve zdravotnictví považuje minimálně za nešťastnou.

Zpracoval Rudolf Hruboň