Ilustrační foto: Twitter Švédské policie

Ilustrační foto: Twitter Švédské policie

Zahraniční

REFLEX: Švédsko sužuje válka gangů, většina zločinců i obětí patří mezi imigranty

Švédsko se v posledních letech potýká s brutální válkou pouličních gangů, u které jsou používány střelné zbraně i granáty. Nejhorší je situace v některých čtvrtích Stockholmu, Malmö a Göteborgu. Uvádí se to v článku na serveru časopisu Reflex (viz ZDE).

Problémy se stupňují od roku 2015

Problémy s gangy se stupňují od roku 2015, kdy Švédsko zažilo velkou migrační vlnu. Jak oznámila policie, většinu zločinců i obětí tvoří nezaměstnaní muži mladší 30 let pocházející z řad imigrantů. Situace je tak vážná, že se o ní už diskutuje i v parlamentu. Policejní statistiky totiž také ukázaly, že většina střelců a obětí jsou nezaměstnaní mladí muži, kteří pocházejí z přistěhovaleckých rodin a žijí ve čtvrtích, jejichž některé části se dnes dají označit jako nebezpečné. Podobných částí různých čtvrtí má být dnes ve Švédsku přes padesát.

Šokující brutalita

Odborníci jsou navíc překvapeni neobyčejnou brutalitou, s kterou mezi sebou gangy bojují. Připomíná to boje gangů v Americe. Používají se například samopaly Kalašnikov, pistole i ruční granáty. Podle policie většina zbraní pochází z Balkánu a samopal prý stojí na černém trhu kolem 2500 až 3500 eur. Pro gangy, které často obchodují s drogami, to přitom není nijak velká částka.

Experti považují za varující, že gangy přistěhovalců mezi sebou stále více bojují i přesto, že švédský sociální systém je velmi štědrý a vzdělávání je na vysoké úrovni. Jenže některé mladé zločince inspiruje něco úplně jiného, než zájem o školy a prosazení se v práci. Předčasně končí studium ve školách, obchodují s drogami a mají svoji vlastní kulturu, která vyznává i kult násilí. Zvýšeny byly i tresty za nelegální držení zbraní, ale ani to situaci nijak nezměnilo.

Rudolf Hruboň