Ilustrační foto: Sebastiaan ter Burg

Ilustrační foto: Sebastiaan ter Burg

Zahraniční

REFERENDUM V NIZOZEMSKU: Dvojitá facka pro EU

Výsledky referenda v Nizozemsku o přidružení mezi Evropskou unií a Ukrajinou dostaly Evropu do nepříjemné situace. Na jedné straně v případě, že nizozemská vláda bude ignorovat veřejné mínění, mohla by být obviněna z pohrdání vůlí lidu. Na druhou stranu v případě, že úřady budou brát v úvahu výsledky plebiscitu, povede to ke ztrátě jednoty postavení EU ve vztahu k aktuálnímu dění v Evropě, píše německý Der Spiegel.

Za prvé výsledky hlasování ukazují, že v Nizozemsku ztrácí Evropská unie půdu pod nohama, a za druhé lidé, kteří k referendu nepřišli (téměř 70% voličů) prostě nemají zájem o tak pro Evropu důležitou otázku, jako je ukrajinská krize.

Negativní hlasování Nizozemců do značné míry přispělo ke “katastrofickému obrazu rozděleného a zmateného společenství”, který se vyvinul během řecké krize a “rozmachu sobectví východoevropských zemí společenství během migrační krize.”

Vítězství “NE” v referendu Der Spiegel také spojuje s tím, že Evropská komise a vláda Nizozemska do poslední chvíle nebraly názory voličů vážně. Z celkově 32,2% hlasujících oprávněných voličů se většina 61,1% vyslovila proti dohodě s Ukrajinou, když 38,1% hlasovalo pro. Konečné výsledky hlasování budou vyhlášeny 12.dubna.

Rudolf Hruboň