Ředitel České televize Petr Dvořák; Foto: SimcaCZE / Wikimedia Commons

Ředitel České televize Petr Dvořák; Foto: SimcaCZE / Wikimedia Commons

Domácí

ŘEDITEL ČESKÉ TELEVIZE Dvořák je podezřelý ze střetu zájmů

Členka Rady České televize (ČT) Hana Lipovská ve středu na jednání Rady uvedla, že generální ředitel ČT Petr Dvořák se nachází v těžkém konfliktu a střetu zájmu kvůli jeho dlouholeté majetkové účasti a spoluvlastnictví počítačové firmy Gopas. Informoval o tom např. server Novinky (viz ZDE).

ČT objednávala od Gopasu služby za statisíce

ČT od Gopasu objednávala školicí počítačové služby za stovky tisíc korun, podle Lipovské netransparentně a bez výběrových řízení. Firma má podle Lipovské utajenou, neprůhlednou vlastnickou strukturu, utajené podílníky v daňových rájích v Nizozemsku, na Kypru a Britských Panenských ostrovech, a Dvořák z ní měl podle Lipovské osobní zisk. Navíc je firma bezpečnostním problémem, když měla nedávno problém se zcizenými internetovými daty. Na základě těchto informací přijala Rada dvě usnesení. Dvořák má do tohoto pátku 9. dubna vše Radě ČT podrobně vysvětlit a dozorčí komise Rady ČT má do 21. dubna vše podrobně prošetřit, zejména konkrétní obchodní vztahy mezi ČT a Gopasem.

Bývalý komunista již 10 let ve vedení ČT

Petr Dvořák, bývalý komunista a ředitel TV Nova, šéfuje České televizi již od roku 2011. Jde na ruku politikům zejména z tzv. “pražské kavárny”, kteří chrání jeho netransparentní hospodaření s téměř 7 miliardami korun, vybíraných každoročně z koncesionářských poplatků a kteří při jakékoliv snaze o prověření hospodaření ČT ihned označují tyto snahy za “ohrožení demokracie”. Donedávna neplnila svou funkci ani Rada ČT, která má ze zákona hospodaření tohoto veřejnoprávního média kontrolovat. To se postupně mění s obměnou členů Rady, kdy noví členové, jako např. právě ekonomka Hana Lipovská, začínají důrazně na nešvary v hospodaření ČT důrazně upozorňovat.

Zpracoval Rudolf Hruboň