Ředitel České televize (ČT) Petr Dvořák dostane za loňský rok bonus ve výši 66,6 procenta roční mzdy, tedy zhruba 1,6 milionu korun. Je to nicméně o 800 tisíc méně než vloni. Ve středu o tom rozhodla Rada ČT.
Česká televize pod palbou kritiky
Samotné jednání ale vyvolalo bouřlivé reakce. Nově zvolená radní Hana Lipovská totiž navrhla, aby jeho bonus činil nula procent. Podle ní totiž nepracoval na jedničku s hvězdičkou.
„Nedat bonusy neznamená vyhodit, od toho je odvolání generálního ředitele. Dát plnou mzdu bez toho, aniž by se do toho zasahovalo, by ale znamenalo, že jsme dali jedničku s hvězdičkou,“ sdělila ve středu na jednání Rady ČT Lipovská. Lipovská k nulovému bonusu předložila řadu důvodů. Vadil jí například pokles sledovanosti České televize. Ta meziročně klesla z 30,13 procenta na 29,99 procenta. To, aby celkový podíl diváků televize neklesl pod třicet procent, je podle Lipovské podmínkou pro udělení bonusu. Mezi dalšími důvody jsou například ekonomicky nevyrovnané hospodaření nebo osmnáct upozornění na porušení zákona, která Česká televize v uplynulém roce obdržela. Rada nakonec rozhodla o udělení bonusu ve výši 66,6 procenta ročního platu.
Dvořák se brání, podpořil ho Šarapatka
„Česká televize byla nejsledovanější televizí. Zvedla se důvěra koncesionářů a hospodařili jsme lépe, než nám ukládal rozpočet. Cítím, že v podtextu jde spíše o politické než o hospodářské rozhodnutí,” reagoval na kritiku ředitel televize Dvořák. Návrh Lipovské o neodměnění Dvořáka kritizoval její kolega a blízký přítel ředitele Dvořáka Zdeněk Šarapatka. Podle něj jsou její argumenty prý “otřesné.” Rozhodnutí přirovnává ke konci Petra Dvořáka v čele veřejnoprávní instituce. Hana Lipovská byla do Rady České televize zvolena teprve před měsícem a od začátku čelí ostré dehonestační kampani ze strany médií a politiků spřátelených s Českou televizí.
ČT neplní standardy veřejnoprávního média
Petr Dvořák, bývalý komunista a ředitel TV Nova, šéfuje České televizi již od roku 2011. Jde na ruku politikům zejména z tzv. “pražské kavárny,” kteří chrání jeho netransparentní hospodaření s téměř 7 miliardami korun, vybíraných každoročně z koncesionářských poplatků a kteří při jakékoliv snaze o prověření hospodaření ČT ihned označují tyto snahy za údajné “ohrožení demokracie”. Česká televize nenaplňuje dlouhodobě její status veřejnoprávního média, jako nezávislého informátora. Ve zpravodajství dostávají prostor představitelé menšinových politických směrů a názorů, kteří si veřejnoprávní instituci pletou se soukromou aktivistickou televizí, ale za peníze koncesionářů, tzn. většiny domácností v ČR.
Rudolf Hruboň