Francouzský víceúčelový stíhací letoun Dassault Rafale; Foto: Tim Felce (Airwolfhound) / Wikimedia Commons

Francouzský víceúčelový stíhací letoun Dassault Rafale; Foto: Tim Felce (Airwolfhound) / Wikimedia Commons

Zahraniční

ŘECKO ZBROJÍ proti Turecku. Nakupuje ve Francii

Řecká vláda kvůli rostoucímu napětí ve vztazích s Tureckem plánuje uzavření dohody s Francií o obřím nákupu zbraní. Na pořízení nových stíhaček, vrtulníků a fregat chtějí Atény v následujících měsících vynaložit přibližně jeden a půl miliardy eur. Uvádí se to v článku na serveru Politico (viz ZDE).

Rostoucí napětí ve Středomoří

Na dodávkách zbraní se podle serveru Politico dohodli během svého setkání řecký premiér Kyriakos Mitsotakis a francouzský prezident Emanuel Macron. Francie Aténám poskytla politickou a vojenskou podporu při případné konfrontaci s Ankarou a do oblasti vyslala válečné lodě. Právě rostoucím napětím ve východním Středomoří zdůvodňují řečtí představitelé své plány urychleně navyšovat výdaje na zbrojení. Dohoda by měla obnášet nákup přibližně 18 stíhaček Rafale. Součástí balíčku bude také nákup raket a údržba řeckých stíhaček Mirage.

Hrozí konflikt mezi zeměmi NATO

Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan opakovaně vyhrožuje Řecku válkou. V oblasti východního Středomoří v současnosti proti sobě stojí desítky lodí flotil řeckého a tureckého námořnictva a diplomaté se obávají, že náhodná nebo i úmyslná eskalace by mohla vyvolat plnohodnotný konflikt mezi zeměmi NATO. „Je nutné provést tyto cílené investice, které naše geopolitická situace vyžaduje, i když to bude znamenat pro řecký lid menší oběti,“ vyjádřil se Mitsotakis. Na nové zbraně chce totiž Řecko získat prostředky z emisí desetiletých dluhopisů.

Rudolf Hruboň