Ulice v aténské čtvrti Exarchie po nepokojích v prosinci 2008; Foto: Xenos2008 / Wikimedia Commons

Ulice v aténské čtvrti Exarchie po nepokojích v prosinci 2008; Foto: Xenos2008 / Wikimedia Commons

Zahraniční

ŘECKO: Exarchie, “no-go” zóna v Aténách

Už i v řeckých městech vznikají oblasti a městské čtvrti, ve kterých již policie není schopna garantovat dodržování práva a zákonů, tzv. “no-go” zóny. Na rostoucí problém s ilegálními migranty v Řecku upozorňuje aktuální článek Gatestone institutu (viz ZDE).

Útoky migrantů na bezpečnostní složky

Rostoucí problém v Řecku se dostal do povědomí veřejnosti 4. dubna 2019 kvůli útoku na Pobřežní stráž během drogové razie v Aténách. Incidentu ze 4. dubna 2019 předcházelo zatčení syrského státního příslušníka řeckými orgány na trajektu v přístavu Pireus. Syřan měl u sebe 200 gramů marihuany a uvedl, že si ji koupil od egyptského drogového dealera ve čtvrti Exarchia v Aténách.

Osm členů Pobřežní stráže a státní zástupce okamžitě odjeli do Exarchie, aby v bytě drogového dealera provedli razii. Jeho byt se nachází v jedné z 50 budov, které tam jsou obsazeny nelegálními imigranty. Když do budovy agenti Pobřežní stráže a státní zástupce přišli, tak zatkli dvě podezřelé ženy – jednu syrskou státní příslušnici a jednu ženu s dvojím řecko-australským občanstvím – a zabavili 1,5 kg konopí a pistoli Glock.

Při opouštění budovy byli agenti přepadeni ze zálohy maskovaným davem, ve kterém měli lidé na sobě přilby a neprůstřelné vesty a byli vyzbrojeni noži, tyčemi a útočnými puškami. Dva členové Pobřežní stráže byli pobodáni a útočníci jim odebrali zbraně.

“No-go” zóna v Exarchii

Podle úřadů se budova, ve které k incidentu došlo, nachází v blízkosti skladu zbraní, který má zřejmě nějakou spojitost s “milicemi” v Exarchii, čtvrti neslavně proslulé svými předchozími násilnými útoky na policii. Po tomto útoku předseda Unie policistů Dimosthenis Pakos řekl: “Do Exarchie se nechodí na procházku – rozhodně ne bez silně ozbrojeného doprovodu.”

V rozhovoru pro televizi SKAI TV 6. dubna 2019 popsal Stavros Balaskas, viceprezident Řecké federace policistů, Exarchii jako “stát ve státě”: “V téhle čtvrti najdete čistě vojenské struktury… čety, roty, prapory, a kalašnikovy. A já už nevím, jestli my, jako policejní sbor, máme ještě vůbec politický mandát tuto čtvrť vyčistit. Je to teď už asi práce spíš pro armádu.”

Michalis Chrysochoidis, bývalý řecký ministr veřejného pořádku a ochrany občanů, který byl v roce 2002 zodpovědný za zničení domácí teroristické organizace “17. listopad”, 8. dubna 2019 v televizi SKAI TV řekl: “… v Exarchii je nyní příliš mnoho ilegálních imigrantů, kteří obchodují s drogami a pašují zbraně… v podstatě mají teď celou Exarchii pod kontrolou… Pokud tam nebude zjednána náprava, tak budou problémy dále narůstat.”

Nebezpečí rozšíření do dalších čtvrtí Atén

11. dubna 2019 provedly v Exarchii silně ozbrojené policejní jednotky razii ve dvou budovách – jejich cílem byly drogy a zbraně. Během této operace byli tři lidé zatčeni za přechovávání drog a dalších 90 lidí bylo předvedeno k výslechu. Většina z nich byli nelegální nebo neregistrovaní imigranti. Zdá se však, že celá tato operace byla jen divadlem pro veřejnost, a jejím skutečným cílem bylo obnovení respektu k bezpečnostním složkám, které tam byly týden předtím napadeny.

V roce 2017 žilo v Aténách odhadem kolem 3 000 nelegálních imigrantů bydlících v budovách v soukromém vlastnictví, které jsou nezákonně obsazeny řeckými anarchisty. Od té doby se jejich počet pravděpodobně zvýšil. Tyto skupiny, které páchají trestnou činnost a terorizují místní obyvatele, ve skutečnosti v Exarchii vytvořily “no-go zónu”, do které se bojí vstoupit i policie.

Není jasné, jak jsou tyto skupiny organizovány a kdo je financuje. A také není známo, kolik těchto imigrantů má vazby na ISIS a al-Káidu. Jedna věc je však jistá: Pokud se nenajde politická vůle postavit se alianci anarchistů a nelegálních imigrantů, tak je budoucnost ostatních aténských čtvrtí vážně ohrožena.

Redakčně upravil Rudolf Hruboň