Kultura

RECENZE: Ruský seriál Spící agenti ukazuje realitu diverze Západu proti Rusku

Ruský špionážní seriál Spící agenti (Sleepers), který měl v Rusku premiéru v loňském roce, zaujal širokou veřejnost nejen v Rusku, ale i v zahraničí. Přesto, že nebyl v České republice oficiálně vysílán, dosáhl na serveru Česko-slovenské filmové databáze vynikající hodnocení 90% (viz ZDE).

„Včera vyhrávaly války tanky a vojáci. Dnes je vyhrávají masová média.”

„Včera vyhrávaly války tanky a vojáci. Dnes je vyhrávají masová média. Nazvěme věci svými jmény: Probíhá informační válka,” říká jedna z hlavních postav ruského seriálu. Na internetu se objevila část jednoho z dílů tohoto seriálu, kde šéfredaktor ruskojazyčného internetového zpravodajského portálu se sídlem v Praze vysvětluje svým podřízeným technologii boje v informační válce. Video s českými titulky se objevilo na YouTube a nese název “Řízení informačního pole barevných revolucí.” Tuto ukázku můžete shlédnout v rámci úvodního obrázku tohoto článku.

Diverzní válka Západu proti Rusku v realitě

Režisér Sergej Arlanov a scénárista Sergej Minajev jako by viděli budoucnost. To, co byly donedávna jen dohady, ale ukončilo vyšetřování televize RT v Jerevanu během fóra CampCamp 2018 sponzorovaného pražskou nadací Prague Civil Society Centre (psali jsme o tom ZDE). Školitelé učili účastníky používat mediální manipulace, vytvářet falešné zprávy a šířit lži, aby díky tomu vyvolali občanské nepokoje za účelem svržení nepohodlných vlád. Účastníci pocházeli ze zemí bývalého Sovětského svazu, včetně Ruska. Pražská nadace je podle informací RT placená z amerických státních peněz.

Rudolf Hruboň