Sojuz TMA-7 se přibližuje k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS); Foto: NASA / Wikimedia Commons

Sojuz TMA-7 se přibližuje k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS); Foto: NASA / Wikimedia Commons

Zahraniční

REALITA: Americká NASA chce přikoupit dvě další místa na ruských kosmických lodích

NASA plánuje podepsat smlouvu s firmou Roscosmos o koupi dalších dvou míst na ruské kosmické lodi Sojuz pro dopravu amerických astronautů na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) na podzim tohoto roku a na jaře roku 2020. Oznámila to agentura RIA Novosti (viz ZDE).

Američané jsou stále závislí na Rusku

Od ukončení letů amerických raketoplánů v roce 2011 jsou Spojené státy závislé při dopravě astronautů na ruské kosmické lodi Sojuz. Ty jsou sice již konstrukčně zastaralé, ale spolehlivé. Původně Američané předpokládali, že vyvinou novou kosmickou loď nejpozději do roku 2015, programy soukromých společností, na které NASA předala starost o kosmické lety, se ale zpožďují a nyní to vypadá, že první let lodi společnosti SpaceX Elona Muska k ISS v bezpilotním režimu je naplánován na 2. března tohoto roku. Let lodi Dragon-2 s lidskou posádkou se v případě úspěchu bezpilotní mise má uskutečnit v červenci.

Program raketoplánů byl slepá ulička

Jedním z důvodů vzniku programu vývoje amerických raketoplánů byla snaha o úsporu vysokých nákladů spojených s vypouštěním klasických kosmických lodí, u kterých docházelo v rámci letu k postupnému zničení většiny částí jak rakety, tak vlastní kosmické lodě. Úspory z opakovaného použití raketoplánu však byly převýšeny podstatně vyššími náklady na konstrukci a údržbu raketoplánů. Nakonec se ukázalo, že technologie raketoplánů byla na svou dobu natolik složitá, že se jí nepodařilo udržet v bezpečně použitelném stavu, na základě čehož došlo k jejich haváriím. První vybuchl při startu raketoplán Challenger v roce 1986, druhá byla zničena Columbia při návratu na zem v roce 2003.

Rudolf Hruboň