Demonstrace za osvobození politických vězňů v Katalánsku; Foto: Jordi Bedmar / Wikimedia Commons

Demonstrace za osvobození politických vězňů v Katalánsku; Foto: Jordi Bedmar / Wikimedia Commons

Zahraniční

RAZIE V KATALÁNSKU: Španělská policie zadržela 21 stoupenců nezávislosti

Španělská policie zadržela 21 příznivců samostatnosti Katalánska, které formálně obviňuje z korupce a podpory nepokojů. Za organizaci referenda o nezávislosti odsoudil loni v říjnu španělský nejvyšší soud skupinu katalánských politiků.

Represe vůči příznivcům samostatnosti

Stovky policistů se v rámci operace zúčastnily razií v několika částech Katalánska. Celkem zadržely 21 osob, mezi nimi i bývalé spolupracovníky katalánských expremiérů Artura Mase a Carlese Puigdemonta, který na podzim 2017 uprchl před zatčením do Belgie. Podle španělského ministerstva vnitra jsou zadržení údajně podezřelí, že prostředky, které vyčlenila katalánská samospráva na podporu sportu, využívali k financování tzv. separatistických skupin.

Puigdemont zkritizoval razii jako „další zásah od utlačovatele“, odsouzený katalánský vicepremiér Oriol Junqueras pak odsoudil „nekonečné“ potlačování hnutí za nezávislost. „Aby bylo možné ukončit soudní a policejní represi, konflikt vyžaduje politické řešení, amnestii a sebeurčení,“ cituje Guardian mluvčího katalánského parlamentu Rogera Torrenta.

Politické procesy za touhu po nezávislosti

Za organizaci referenda o nezávislosti odsoudil v říjnu loňského roku španělský nejvyšší soud v politicky motivovaných procesech skupinu katalánských politiků k trestu odnětí svobody. Nejvyšší trest (13 let) dostal bývalý katalánský vicepremiér Oriol Junqueras, dalších pět regionálních exministrů dostalo tresty od deseti do 12 let. Proti rozhodnutí španělské justice se v Katalánsku uskutečnily mnohatisícové demonstrace. Po vyhlášení nezávislosti a zásahu španělské vlády v roce 2017 uprchl expremiér Puigdemont do Bruselu, aby se tak vyhnul zatčení. Pokusy o jeho vydání selhaly a nyní žije v belgickém městě Waterloo.

Zpracoval Rudolf Hruboň