Rakouský ministr zahraničí Alexander Schallenberg; Foto: IAEA Imagebank / Wikimedia Commons

Rakouský ministr zahraničí Alexander Schallenberg; Foto: IAEA Imagebank / Wikimedia Commons

Zahraniční

RAKOUSKO: Ukrajina by se neměla stát členem EU

“Ukrajině bychom neměli povolit plné členství v Evropské unii.” Řekl to v sobotu rakouský ministr zahraničí Alexander Schallenberg na Evropském mediálním summitu, jak o tom informoval server Heute (viz ZDE).

Přednost by měly mít jiné státy

Podle něj existují jiné cesty, jak Ukrajině pomoci včetně poskytnutí určité formy ochrany, nicméně členství ani kandidátský status mezi ně nepatří. Pokud jde o důvody, proč by Ukrajina neměla letos v červnu získat status kandidátské země EU, Schallenberg poukázal na státy, které se o přistoupení snaží delší dobu a také na státy západního Balkánu, které v současné době vstupují do rozhovorů o přistoupení. Alexander Schallenberg se sice dle svých slov zasazuje o prohloubení vazeb mezi Evropou a Ukrajinou, ale plné členství mezi ně podle něj nepatří a místo toho by se měly využít jiné cesty, citoval ministra ukrajinský list Pravda.

Ukrajině lze pomoci i jinak

Mezi tyto formy by mohlo podle něj patřit připojení k hospodářské zóně EU nebo jen zachování současného stavu, uvedl rakouský list Heute. Vstup do Evropské unie je něco, po čem Ukrajina hlasitě volá. Stalo se tak po letech oteplování vztahů se Západem, ale tyto výzvy se staly ještě hlasitějšími po zahájení ruské vojenské operace na Ukrajině na konci února. Před touto operací i během ní ruský prezident Vladimir Putin opakovaně uváděl obavy z užších vazeb Ukrajiny se Západem, přičemž mnozí poukazovali na snahy o vstup do EU i NATO mezi nimi. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj již podal přihlášku Ukrajiny ke vstupu a předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová rovněž uvedla, že Ukrajinu prý “v EU chtějí.”

Zpracoval Rudolf Hruboň