Rakouský ministerský předseda Sebastian Kurz; Foto: Spolkové ministerstvo financí / Wikimedia Commons

Rakouský ministerský předseda Sebastian Kurz; Foto: Spolkové ministerstvo financí / Wikimedia Commons

Zahraniční

RAKOUSKO kašle na nepružnou Unii. Chce si zajistit vakcíny samo

Rakousko už má dost Evropské unie, její nepružnosti a pomalosti v současné pandemii koronaviru, proto se rozhodlo jednat. Spolu s Izraelem a Dánskem bude připravovat nové vakcíny tzv. druhé generace, které budou určené pro mutace koronaviru. Píše o tom server deníku Krone.at (viz ZDE).

Pomalé schvalování i dodávky

„V létě jsme se dohodli, že EU bude pro členské státy pořizovat vakcíny včas a bude je rychle schvalovat,“ uvedl Kurz. „Evropská agentura pro léčiva je v případě schvalování vakcín příliš pomalá a farmaceutické společnosti si mohou krátit dodávky, jak chtějí,“ prohlásil kancléř a pokračoval: „Musíme se připravit na další mutace a neměli bychom při výrobě očkovacích látek druhé generace záviset pouze na EU.“ Konkrétně pro Rakousko se jedná o 30 milionů dávek vakcíny pro období po skončení současné pandemie koronaviru. „Odborníci počítají s tím, že v nadcházejících letech se budou muset očkovat každý rok dvě třetiny populace, což je více než šest milionů Rakušanů. Díky očkování se v létě vrátíme k normálu. Ale pandemie nás bude ještě dlouho zaměstnávat různými mutacemi. Na tuto fázi se v létě budeme muset připravit,“ řekl Kurz.

Nedostatek vakcín

Rakousko, stejně jako další země Evropské unie, trápí nedostatek vakcín. Kancléř slibuje, že se situace zlepší. V této souvislosti uvažuje země o licenční výrobě ruské vakcíny Sputnik V (viz ZDE). Celá záležitost vázne ale na pomalosti schvalování Evropskou agenturou pro léčiva. Dvě dávky vakcíny dostaly zatím pouze 2,6 procenta obyvatel a jednu dávku 4,8 procenta. Kurz v této souvislosti mluvil o takzvaném „kečup efektu“, kdy kečup ze skleněné lahve vytéká nejprve pomalu a pak najednou vyteče naráz. Podobné to bude údajně s očkováním. „Každé jednotlivé očkování je krokem k návratu do normálu,“ řekl.

Zpracoval Rudolf Hruboň