Rakouský kancléř Werner Faymann; Foto: Dieter Z.

Rakouský kancléř Werner Faymann; Foto: Dieter Z.

Zahraniční

IMIGRACE: Rakousko dočasně zrušilo Schengen

Schengenská dohoda o otevřených hranicích je s okamžitou platností v Rakousku „dočasně zrušena“, prohlásil v sobotu v rozhovoru pro server Oe24.at (Österreich) rakouský kancléř Werner Faymann…

Faymann v rozhovoru dále řekl, že „každý, kdo dorazí na naše hranice, bude předmětem kontroly“. Podmínkou pro vstup do země bude předložení platného občanského průkazu. Všem příchozím, kteří nemají právo na získání azylu, nebo již byli odmítnuti Německem, bude vstup do Rakouska zakázán.

Stejný osud potká také všechny uprchlíky, kteří žádají o vstup do země, ale nechtějí být oficiálně zaregistrováni jako uprchlíci. „Všichni uprchlíci musí být kontrolováni a ekonomičtí migranti odesláni zpět do zemí svého původu,“ prohlásil dále kancléř.

„Pokud se EU nepodaří zabezpečit vnější hranice, Schengen bude jako celek zpochybněn. Tím pádem bude muset každá země kontrolovat své státní hranice sama,“ řekl Faymann v rozhovoru a dodal, že pokud se vnější hranice Schengenu nepodaří v blízké budoucnosti zabezpečit, „bude otazník viset i nad celou EU.“

Na otázku, jak přinutit všechny země EU k solidaritě v otázce přijímání uprchlíků Faymann zdůraznil, že “ti, kteří nejsou solidární v otázce uprchlíků, musí počítat s právem veta pro evropské dotace v nadcházejících letech. Solidarita není jednosměrná ulice.”

Rudolf Hruboň