Důsledky dopadu raket v Polsku; Foto: Polská policie

Důsledky dopadu raket v Polsku; Foto: Polská policie

Zahraniční

RAKETY Z UKRAJINY DOPADLY DO POLSKA. Může se jednat o provokaci Kyjeva

Ve městě Przewodów na hranicích Polska s Ukrajinou dopadly a vybouchly dvě rakety, které zabily dva Poláky. Média uvádí rozporuplné informace o příčinách incidentu. Může se jednat o tzv. “útok pod cizí vlajkou” ze strany kyjevského režimu.

Polsko volá po zásahu NATO

Existují dvě možná vysvětlení dopadu raket. Oficiální polští představitelé začali ihned a bez důkazů tvrdit, že se jedná o napadení ze strany Ruska a žádají Severoatlantickou alianci o uplatnění článku číslo 5 smlouvy, na základě které by mělo NATO proti Rusku zasáhnout. Incident má ale také všechny znaky tzv. “útoku pod cizí vlajkou”, kdy kyjevský režim mohl využít dnešního ostřelování země ruskými raketami, aby zatáhl pod záminkou ruského útoku na členskou zemi aliance NATO do války proti Rusku. Nejen v Kyjevě, ale i na dalších místech Ukrajiny se totiž ozývaly výbuchy. Po celé Ukrajině kromě Ruskem obsazeného Krymu byl odpoledne vyhlášen letecký poplach.

Celou Ukrajinu zasáhly rakety

Rusko dnes podniklo nejrozsáhlejší raketové útoky na ukrajinskou energetickou infrastrukturu od začátku invaze, přiznal v úterý tamější ministr energetiky Herman Haluščenko. Energetická situace v zemi je kvůli útoku údajně kritická. Ukrajinskou společnost Ukrenerho situace donutila nouzově odpojit část země od sítě. Více než sedm milionů ukrajinských domácností je bez elektřiny. Provoz internetu klesl v zemi na třetinu. Prezident Zelenskyj v reakci varoval, že mohou následovat další útoky. “Vím, že kvůli útokům je mnoho míst bez elektřiny… Pracujeme, vše obnovíme, přežijeme,“ sliboval evidentně otřesený Zelenskyj obyvatelům ve videu zveřejněném na sociálních sítích.

Zpracoval Rudolf Hruboň