Ruský prezident Vladimir Putin při novoročním projevu; Foto: Repro RT

Ruský prezident Vladimir Putin při novoročním projevu; Foto: Repro RT

Zahraniční

PUTINŮV NOVOROČNÍ PROJEV: Pravda je na straně Ruska

Ruský prezident Vladimir Putin promluvil v sobotu v novoročním projevu k národu. Letošní rok byl podle něj „plný událostí, které budou klíčové pro budoucnost Ruska i světa“. Narážel přitom na probíhající válku na Ukrajině. Zdůraznil, že „pravda je na straně Ruska“.

Rusko chrání své lidi na svých územích

„Letošní rok byl plný událostí, které budou klíčové pro budoucnost Ruska i světa,“ řekl v úvodu novoročního projevu ruský prezident Vladimir Putin. Putin v projevu řekl, že pravda je na straně Ruska, které „chrání své lidi na svých historických územích“. Ochrana ruskojazyčných obyvatel Ukrajiny byla před více než deseti měsíci důvodem k tomu, aby Rusko zahájilo speciální vojenskou operaci. Podle šéfa Kremlu „mnohonárodnostní lid stejně jako ve všech těžkých obdobích ruských dějin prokázal odvahu a důstojnost a slovem i skutkem podporoval obránce vlasti, naše vojáky a důstojníky, všechny účastníky speciální vojenské operace“.

„Oslabení Ruska nikdy nedovolíme“

Západ ruský prezident obvinil z toho, že léta ujišťoval Rusko o svých mírových záměrech, ale ve skutečnosti „podporoval neonacisty a připravoval se na agresi“. Západní elity podle něho cynicky využívají Ukrajinu a její obyvatele k tomu, aby oslabily a rozdělily Rusko. „Nikdy jsme nikomu nedovolili, aby to udělal, a nikdy to nedovolíme,“ prohlásil Putin. Poděkoval účastníkům speciální operace za jejich sílu a odvahu a vyjádřil přesvědčení, že Rusko překoná všechny obtíže a zůstane velkou a nezávislou zemí. “Vždy jsme věděli a dnes jsme opět přesvědčeni, že suverénní, nezávislá, bezpečná budoucnost Ruska závisí jen na nás. Na naší síle a vůli,” uzavřel prezident Putin svůj novoroční projev.

Zpracoval Rudolf Hruboň