Ruský prezident Vladimir Putin; Foto: Repro TASS

Ruský prezident Vladimir Putin; Foto: Repro TASS

Zahraniční

PUTIN: Země může být buď suverénní, nebo kolonií

Ruský prezident Vladimir Putin si je jistý, že v moderním světě mohou být státy buď suverénní, nebo kolonie, neexistuje žádný “mezistát.” Prohlásil to na setkání s mladými podnikateli, jak informovala agentura TASS (viz ZDE).

Kolonie nemají perspektivu

Podle Putina, pokud země nebo skupina zemí nemůže činit suverénní rozhodnutí, pak jsou to kolonie a kolonie nemají žádnou perspektivu. “Svět se mění a rychle se mění. A abychom si mohli nárokovat nějaké vedení, nemluvím o globálním vedení, ale alespoň nějakým způsobem, samozřejmě musí každá země, každý národ, jakákoli etnická skupina zajistit svou suverenitu,“ řekla hlava státu na čtvrtečním setkání s mladými podnikateli.

“Protože neexistuje žádný přechodný stát: buď je země suverénní, nebo kolonie, ať už se kolonie jmenuje jakkoli,” vysvětlil. Kolonie podle něj nemají šanci v tvrdém geopolitickém boji přežít. “Pokud země nebo skupina zemí není schopna činit suverénní rozhodnutí, je do určité míry již kolonií a kolonie nemá žádné historické vyhlídky, šance na přežití v tak tvrdém geopolitickém boji,” uvedl ruský prezident.

Zpracoval Rudolf Hruboň